Özel Üniversitelere Burs Kalkıyor Mu ?

Özel Üniversitelere Burs Kalkıyor Mu ?
2 Ocak 2019 18:10 | Son Güncellenme: 7 Ocak 2019 00:03
1
A+
A-

Eğitim ve öğretime devletin 2019 desteği öğrencileri ve ailelerini üzdü. Üniversite hayalleri ile lisleyi tamamlayan ve ellerinde üniversite seçim kitapçıkları ile yeni bir hayat arayan genç insanlar yeni haber ile yıkıldı. Kademeli olarak burslu üniversitelere teşvik kalkacağının açıklanmasına ülke üzüldü. Devlet bütçesinden öğrencinin başarısı oranında bazı üniversiteler için tam bursa kadar teşvik sağlanıyordu. Bu durum artık kaldırılıyor. Özel üniversitelere burs kalkıyor mu nasıl kademe yapılacak inceleyelim.

Devlet üniversitelerinden harçları kaldıran devletimiz aynı zamanda okumak isteyenler için önünü açıyor özel üniversiteler için yıllık taksitin bir kısmına destek oluyordu. Özel okullara teşvik 2019 yılı itibari ile kademeli olarak kaldırılması kararı alındı. Aynı zamanda bir çok yenilik önerge ile faaliyete geçti.

2019 Yılında En Büyük Bütçe Eğitime Ayrıldı

Hazine ve Maliye bakanı 2019 yılı bütçe planlaması yaparken en büyük payı eğitime verdi. Bundan özel üniversitelerde eğitim alacaklar da etkilendi. 2019 itibari ile devlet teşvikleri özel üniversitelere azaltılacak. Okullarda ders arası teneffüs dediğimiz zaman arttırılacak. Bunun ile birlikte öğrenciler arası sosyalleşme ve dersleri daha iyi kavrayabilme hedeflendi. Öğretmenler müfredatın dışına daha kolay çıkabilecekler. Hocalar öğrencileri daha çok yetenekleri doğrultusunda yönlendirme yolunda eğitim verecek. 2019 için özel okul teşvikleri arttırılacak ancak 2020 itibari ile düşülerek komple bitirilecek. Özel okul bursları 4610 TL aylık ödemeye kadar çıkıyordu. Bundan sonra özel okulda okumak isteyen öğrenciler ekonomik sınıfa göre doğrudan elenecek.

Özel Üniversitede Burs Almak

15000 öğrenciye devlet tarafından 2019 yılı için teşvik ödemesi yapılacak. Eğer siz de T.C. vatandaşı iseniz başvuru yapma hakkınız bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı sistemine online başvuru yaparak 4610 TL tutarına kadar aylık öğrenci teşvik ücreti alarak özel okulda okuyabilirsiniz. Tabi bunun için başvurunuzun kabul edilmesi de gerekiyor. Size teşvik çıkması durumunda aylık Ziraat Bankası aracılığı ile adınıza ödeme yapılıyor.

Öğrencilere Burs Veren Zengin İş Adamları

2019 yılı için Türkiye ekonomisi çok farklı alanlarda teşvikler ile ülke içerisinde ticaretin artması ve nakit döngüsünün oluşmasını destekliyor. Özel üniversitelere burs kalkıyor mu çok merak edilen bir soru. 2019 yılı için daha da çok ödenek yapılacak ancak sonrası için kademeli olarak düşüş olacağı açıklandı. Öğrencilere burs veren zengin iş adamlarına ilgi daha çok artacağa benziyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.