Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Migros Müşteri Hizmetleri

Migros Müşteri Hizmetleri

Migros Müşteri Hizmetleri

Migros ülkemizde tanınmış market zincirlerinin arasında yer almaktadır ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için yapmış olduğu çalışmalarla ülkemizde çoğu insan tarafından tanınmıştır. 1984 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Migros ‘un üzerine yoğunlaştığı şey ürünlerinin taze olması ve şube sayısının fazla olması, siparişlerini hızlı bir şekilde getirebilmesi ve ödeme yöntemlerini kolaylaştırmasıdır.

Migros çalışan sayısı 2018 yılının verilerine dayanarak 26.779 ‘dur. CEO’su Ömer Özgür Tort’dur ve 2008’den bu yana Migros ‘a hizmet vermektedir. Ortalama 2200’e yakın şube sayısıyla Migros ülkemizdeki gelişimini hızla sağlamaktadır.

 Şubelerindeki ürünlerini müşterilere düzenli ve özenli bir şekilde sunmaktadır. Firmanın ana merkezi İstanbul’dadır. Ülkemizde perakende satış firmalarının az olduğu bu dönemde Migros sizlerin çağrısına koşmaktadır.

Bugünlerde ülkemizde çoğu ilde yerini alan Migros hızla büyüyerek diğer ülkelere de ulaşım sağlamaktadır. 1984 yılında hizmete sunulan hizmeti en geniş çaplı market olarak da aklınıza getirebilirsiniz. Bu hizmete nasıl erişebilirim?

Migros Mobil Uygulaması

Migros en iyi hizmeti sağlayabilmek için neleri geliştirdi? Cihazlarınızdan online olarak erişim sağlayabileceğiniz bir uygulama ve bir web sitesi geliştirmiştir. Öncelikle App Store ve Google Play Store’dan indirebileceğiniz uygulama olan Migros Sanal Market uygulaması ile ürünler hakkında bilgi alabilir, her hafta yenilenen fırsatlardan haberdar olabilir, Migros hakkında bilgi alabilirsiniz ve istediğiniz ürünü kapınıza getirtebilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra giriş yapın ardından uygulamada istediğiniz gibi gezinebilirsiniz.

Migros Web sitesi

Web sitesi ile sizlere bilmediğiniz bilgileri sizlere sunmakta ve sorularınıza farklı bölümleriyle cevap vermektedir. Web sitesinin sizlere sunduğu bazı hizmetler:

– Ana merkezinin yerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

– Sosyal medya uygulamalarını öğrenebilirsiniz.

– Çağrı merkezi numarasını öğrenerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

– Fırsat ürünlerini öğrenebilirsiniz. 

– Ürünleri istediğiniz zaman kapınıza sipariş edebilirsiniz.

Her gün farklı projelere imza atan Migros müşterilerine farklı fırsatları da sunmaktadır Migros ‘dan detaylı bilgi almak için çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Migros Çağrı Merkezi

Eğer aradığınız ürünü veya bilgiyi web sitesinden bulamadıysanız Migros çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezi numarası 444 1 044‘dür ayrıca 0530 300 1 300 numarası ile Migros’a Whatsapp üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Günün tüm saatlerinde hizmet sunan Migros çağrı merkezi sizlere her konuda yardımcı olacaktır. Ürünler ve hesaplarınız hakkında Çağrı merkezinden bilgi alabilmek için sizden ürünün bazı bilgilerini talep edebilirler. Yapacağınız aramalar için operatörünüz hattınızdan ücret tahsil edebilir. Bunlarla birlikte e-posta, sosyal medya hesaplarından Migros ‘a ulaşabilirsiniz.

Migros sizlere çeşitli yollarla hizmet vermektedir. Çoğu perakende satış firmasından üstün olan Migros Türkiye’de hızla büyümektedir. Her gün farklı yeniliklere imza atan Migros ‘a işlemlerinizde güvenebilirsiniz.

Migros sanal market uygulaması ve farklı uygulamalar için de yukarıda yer alan iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz