Ana Sayfa Krediler Konut Kredisi Kullanmak Avantajlı mı?

Konut Kredisi Kullanmak Avantajlı mı?

Konut Kredisi Kullanmak Avantajlı mı?
Konut Kredisi Kullanmak Avantajlı mı?

Konut kredisi kullanmak avantajlı mı sorusu genellikle kirada oturan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü temelde, konut kredisi yani mortgage da kira öder gibi ev sahibi olmayı kapsamaktadır. Bu nedenle kirada oturan ve ev sahibi olmayı planlayan kişiler, konut kredisiyle ev almak hakkında araştırmalar yapmakta, avantajlarını öğrenmek istemektedir.

Bu soruya verilecek olan yanıt, konut kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin gelir durumlarına ve kredi ödeme potansiyellerine göre farklılık göstermektedir. Üstelik konut kredisiyle ev alırken verilecek olan peşinatın miktarı da bu sorunun yanıtına büyük etki etmektedir. Çünkü ev kredisi kapsamında peşinat ne kadar fazla verilirse çekilecek kredi miktarı ile birlikte aylık ödeme de azalmaktadır.

Kredi ile Ev Almak Mantıklı mı 2020

Kirada yaşayanlar için bütçenin büyük bir kısmı evin kirası için harcanmaktadır. Üstelik sürekli olarak artan emlak fiyatları nedeniyle çoğu bütçe kira nedeniyle sarsıntıya uğramaktadır. Bu noktada kirada yaşayan kişiler ev sahibi olmayı planlamaktadır. Ev almak için yeteri kadar tasarrufu olmayan kişiler de bankaların ev almak isteyenlere finansman desteği sağladığı konut kredisi ürününe başvurmaktadır.

Konut kredisi kullanmak avantajlı mı sorusuna yanıt bulabilmek için genel hatlarıyla kira ödeme durumuyla kıyaslanmalıdır. Bunun için de şöyle bir hesap yapmak mantıklı olacaktır:

Günümüzde en düşük konut kredisi faiz oranı %1,19’tur. 10 yıl vade ile 150.000 TL kredi alınacağı düşünülürse geri ödemesi toplamda 284.119 TL olacaktır. Aylık ödemesi ise 2.354 TL olacaktır.

Günümüzde ortalama bir evde yaşamanın kira bedeli 1.500 TL olduğu düşünülürse 10 yıllık götürüsü 180.00 TL olacaktır.

Bu süreçte kira için toplamda 180.000 TL ödeyen kişiler 10 yılın sonunda ev sahibi olamazken 284.119 TL ödeyecek olan tüketiciler ev sahibi olacaklardır

Ev satın almak aynı zamanda bir yatırım işlemi olduğundan bu koşullar altında konut kredisi kullanmak avantajlı mı sorusunun yanıtı evet olacaktır. Çünkü satın alınan ev, ülkemizde sürekli olarak artış gösteren emlak sektörü sebebiyle değerini de katlayacaktır. Böylelikle kredi ile ev satın alan kişiler bu evi satsalar bile çok büyük bir ihtimalle zarar etmeyecektir.

Burada dikkat edilecek en önemli nokta; kredi geri ödemesinin oldukça planlı yapılmasıdır. Yetersiz geri ödeme gücü söz konusu olduğuna banka, ipotek uyguladığı, kredi ile alınan evi satışa çıkaracağından sorunlar yaşanabilmektedir.

En Uygun Konut Kredisi

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların konut kredisi veya konut finansman desteği hizmeti bulunmaktadır. Ancak bu hizmetin sunuluş şartları her bankada aynı olmamaktadır. Konut kredisi başvuru şartları ve konut kredisi özellikleri her bankada farklı içeriklerle sunulmaktadır. Ancak en uygun konut kredisi, faiz oranı düşük olan kredidir. Bu yazının hazırlandığı sırada faiz oranı düşük en uygun ev kredisi de şu bankalar tarafından verilmektedir:

Vakıf Katılım

Ziraat Bankası

Halkbank

Vakıfbank

Bu bankaların günümüzde müşterilerine sunmakta olduğu konut kredisi faiz oranı; %1,19 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak söz konusu bankaların vergi ödemeleri ve dosya masrafları birbirinden farklı olduğu için toplamda yıllık maliyet oranları da farklı olmaktadır. Ayrıca her bankanın konut kredisinden yararlandırma şartları da farklıdır. Bu sebeple konut kredisi almadan önce ciddi bir araştırma yapılmalıdır.

Sonuç olarak konut kredisi kullanmak avantajlı mı sorusunun en olumlu şekilde yanıt bulabilmesi için öncelikle kişilerin belirli bir miktar birikiminin olması gerekmektedir. Ayrıca aylık gelirin, konut kredisi taksiti ödemeye elverişli olması gereklidir. Bunlar dışında; en uygun şatlar altında en düşük faiz oranını sunan bankanın konut kredisi ürününden yararlanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz