Ana Sayfa Krediler Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar

Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar

Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar
Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar

Kredi yapılandırma işlemleri genel olarak, biriken borçların ödemelerinde zorlanıldığında veya yeni çıkan kredi faizlerinin mevcut faizlerden daha düşük olduğunda gerçekleşir.

Kredi yapılandırma işlemleri için en çok başvurulan iki durum mevcuttur. Bu iki durumunda, birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple iki durumunda ayrı ayrı olacak şekilde değerlendirilmesi yapılmalıdır. Kredi yapılandırma işlemlerinde kullanılan iki farklı durum şu şekildedir: Borçların ödenmesinde yaşanılan zorlukta ortaya çıkan yapılandırma, Mevcut faizlerin düşmesi durumunda ortaya çıkan yapılandırma.

Kredi Borçlarının Ödenmesinde Zorluk Yaşanıldığında Yapılandırma

Kişiler zaman zaman mevcut kredi taksitlerini ödemekte zorlanabilmektedirler. Bu zorlu dönem 1-2 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisindeyse o zaman kredi yapılandırmasına gerek yoktur. Çünkü alınacak küçük önlemlerle bu zorlu süreci atlatmak mümkündür.

Yaşanılmakta olan zorlu dönem, 1-2 aydan daha uzun süreli olacaksa o zaman mevcut kredi borçlarının sorunsuz bir şekilde ödenebilmesi için, kredi yapılandırma işlemi için gerekli olan başvuruların yapılması gerekmektedir. Kredi borçlarının zamanında ödenmemesi, hem kişilerin kredi notlarını olumsuz etkileyecektir, hem de vaktinde çözülmediği takdirde ilerleyen zamanda içinden çıkılmaz bir sorunla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır.

Bankalar kişilerin mevcut kredi borçlarıyla alakalı olarak yasal takibe düşülmeden, kredi yapılandırması için bir girişimde bulunmazlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bankanın mevcut kredi faiz oranları üzerinden değil de, yapılandırma faiz oranlarından yeniden borçlandırılma yapılır. Bu da, kişilerin mevcut borcunun daha da artmasına sebep olur.

Mevcut Faizlerin Düşmesiyle Yeniden Yapılandırma

Herhangi bir banka üzerinden kredi aldıktan sonra faizlerin düşmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, hiç gecikmeden mevcut kredi borcunuzu yeni faiz oranı üzerinden yapılandırmak isteyebilirsiniz. Böyle bir istekte bulunmadan önce, yapılandırma işlemi için ödeyeceğiniz masrafları hesaba katmanız gerekmektedir. Masraflar hesaba katıldıktan sonra sizler için eksi bir durum söz konusu değilse, o zaman yeniden yapılandırma yapabilirsiniz.

Bankalar tarafından verilen konut kredilerinde ise, kredi yapılandırma işlemleri biraz daha farklıdır. Bu tip kredi türlerinde yapılacak yapılandırma işlemlerinde ödenecek masraflar çok daha önemli hale gelmektedir. Bu sebeple kredi yapılandırma işlemi yapmak için, öncelikle elde edeceğiniz faiz kazancını hesaba katmalı ve eksi bir durumda olmamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz