Ana Sayfa Krediler Berat Albayrak’ın Açıkladığı Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek ?

Berat Albayrak’ın Açıkladığı Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek ?

Berat Albayrak'ın Açıkladığı Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 2019 yılı ekonomi planı için döviz cinsi tahvil ne demek ? Türkiye 2018 yılı içerisinde yaşadığı ekonomik krizden çıkış yollarını ve etkisini azaltmaya çalışıyor. Bir çok ülke, ekonomisini teslim edip sabit kur rejimi uygular iken Türkiye kendi ayakları üzerinde kendi para politikasını oluşturuyor. Türkiye 2019 ekonomi planı çerçevesini açıklamaya başladı. Faiz ve gelecek hakkındaki ilk bilgilerin anlamı.

Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek

Devlet iç ve dış ödemelerini belirli politikalar üzerinde yapar. Devlet yönetimi nakit para ile dönen işler değildir. Dünya merkez bankasında teminatları bulunur iken teminatlarının çok daha üzerinde para giriş çıkışlarına sahiptir. Bunların içerisinde tahmin edilebilir gelirler ve kesin gelir grupları vardır. Tahmin edilebilir gelirler içerisinde adı üzerinde sadece ortalama beklenti oluşmaktadır. Misal olarak trafik cezalarından toplanacak devlet geliri yada halk üzerinden toplanan gelir vergisi toplamı gibi gelirlerin net rakamları yoktur. Ancak ülke bütçe yönetimi yıllık planlarını yaparken bu ortalamalara göre yapmak zorundadır. Bazı durumlarda yatırımlar fazlasını gerektirmekte yada ithalata ihracattan fazla ödeme yapma durumunda kalmaktadır.  Bu durumlar ülke içerisindeki döviz rezervini bozmaktadır. Bu durum da USD/TL, EUR/TRY kurlarına doğrudan etki etmektedir.

Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek ?

Berat Albayrak’ın açıklaması ile Euro ve Dolar karşısında 10 kuruşa kadar değer kazanan TL için olumlu olarak karşılandı. Kısa vadede iyi uzun vade için tereddütlü bir karardır. Olayı şöyle anlatalım. Bankalardan kredi çekilmesinin iyi ve kötü yanları vardır. Aslında amaç nedir bu önemli. Eğer bankadan krediyi işe yatırım yapıp faizden fazla gelir elde etmek amacı ile yapıyor iseniz doğru yol olarak kabul edilir. Bankalara gidip çok borcum var bana kredi verin borçlarımı kapatayım derseniz bankanın size bakış açısı dahil değişecektir.

döviz ile kredi

Bu durumda Türkiye için değerlendirelim. 2019 ekonomi planında döviz cinsi tahvil verilmesi demek ülkenin döviz ile kredi çekmesi anlamına gelmektedir. Devletin döviz ihtiyacının oluşması ve karşılamasında sıkıntı çektiği anlamına gelmektedir. Özellikle 500 milyar dolara yaklaşan ve 250 milyar dolarlık dış borç ödemesinin 2019 yılında yapılacak olması ülke için kaçınılmaz belgelere dayanmaktadır. Bu durumda ülke geri ödeyeceği tarihi ve faiz oranını söyleyerek iç ve dış yatırımcıdan 1 yıl sonrasına ödemeli döviz tahvili açacağını duyurdu. Örnek ile açıklamak gerekir ise atıyorum 100 bin euro devlete borç vereceksiniz bir yılın sonunda 102 bin euro olarak paranızı geri alacaksınız şeklindedir.

Avrupa’nın ekonomi konusunda batık ülkesi olarak bilinen Yunanistan’ın 450 milyar dolar civarında olup 50 yıllık ödeme planı bulunmaktadır. Karşılaştırma yapıldığında Türkiye ekonomisi 2019 yılı için zor bir süreçte olacak diyebiliriz. Şuan için döviz tavhil faiz oranı henüz açıklanmadı. Ocak ayı içerisinde açıklanacağını ön görüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz