Emekli Maaşına İcra Gelir Mi?

Emekli Maaşına İcra Gelir Mi?
22 Şubat 2019 21:52 | Son Güncellenme: 22 Şubat 2019 23:00
1
A+
A-

Emekli maaşına sahip olan kişiler krediden veya kefil oldukları bir kişi yüzünden icralık olabilirler. Bu durum hemen hemen herkesin başına gelebilecek olağan bir durumdur. Normal şartlarda icralık olan bir kişinin maaşının 1/4’üne el koyulmaktadır. Örneğin, kişi bir borcunu ödemediği için icralık olduğunda bu kişi memur ise her ay maaşından ortalama 1000 TL kesinti yapılır. Diğer yandan emekli maaşı alan kişilerin icralık durumu farklıdır.

Emekli Maaşına İcra Gelir Mi?

Bu sorunun cevabı çok basittir, emekli maaşına icra gelmez. SGK’nın 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunda bu konu ile ilgili net ifadeler bulunmaktadır. Emekli maaşları özel koruma altında olduğu için banka veya şahıs bu maaşın herhangi bir kısmına el koyamaz. Bu durumun temel sebebi ise emekli maaşının asgari geçim şartı olmasıdır. Bir emeklinin maaşına el koyulması onun ihtiyaçlarını karşılamasında sorun oluşturacağı için devlet bu konuda emeklileri korumaktadır.

Emeklilerin Kredi Çekmesi

Emekli birisi asgari şartları sağladığında yaşı da elverişli ise kredi çekebilir. Bankalar bu kanunu bildikleri için emekli maaşı üzerinden kredi verirken maaşların kendi bankalarına taşınması talebinde bulunurlar. Örneğin, kişi Ziraat Bankasından emekli maaşını alıyorsa ve Yapı Kredi Bankasından kredi çekecek ise maaşını Yapı Kredi Bankasına taşımalıdır. Kredi verildikten sonra maaş üzerinden kesinti yapmak daha kolay olduğu için bankalar böyle bir yol izlerler.

İstisnai Durumlar

Ticari borçlar veya krediler için maaşın haczi mümkün olmasa da bazı istisnai durumlar söz konusudur. Emekli maaşı alan kişinin boşanması durumunda eşine nafaka vermesi gerektiği için nafaka miktarı emekli maaşından kesilmektedir. Diğer yandan, SGK’nın 5510 sayılı kanununda SGK kendi alacaklarını tahsil etmek için emekli maaşından kesinti yapma hakkına sahiptir.

Toparlamak gerekirse, banka emekli maaşınızı kredi, kredi kartı veya kefil durumu sebebiyle el koymaya kalkarsa bu duruma itiraz ederek kesilen tutarı alma hakkına sahipsiniz. İstisna olan durumları da açıkça belirttik. Bu durumlar dışında banka veya şahıslar icraya başvurarak emekli maaşınıza haciz koyamazlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.