Ana Sayfa Krediler Bankalar Dışında Kredi Veren Kuruluşlar 2019

Bankalar Dışında Kredi Veren Kuruluşlar 2019

Bankalar kredi veren yasal kurumlar olsa da kredi verirken kredi notu, maaş bordrosu ve teminat gibi taleplerde bulunurlar. Kredi notu yüksek olan ve net maaş gelirleri olan kişiler kolaylıkla kredi çekebilirken, bunlara sahip olmayan kişilerin kredi alabileceği alternatif kurumlarda vardır. Bu yazımızda bankalar dışında kredi veren yasal kurumlardan bahsedeceğiz.

Kredi Veren Yasal Kuruluşlar

Yapılan kanun düzenlemesi ile birlikte yasal finans kuruluşları, faktoring şirketleri ve holdinglerde kredi verme yetkisine sahiptirler. Örneğin, araç satın alırken Koç Holding’den taşıt kredisi alınabilir. Ford Otosan, Otokar, Otokoç Otomotiv, Tofaş ve Türk Traktör gibi şirketler Koç Holding bünyesinde yer alan otomotiv şirketleridir. Bu şirketlerin herhangi birinden araç alırken Koç Holding ismi altında yine Holdingin finansman şirketleri taşıt kredisi verebilir. Bu kredileri de alırken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şirket kredi verirken maaş bordrosu gibi taleplerde bulunacaktır.

BDDK Lisansına Sahip Faktoring Şirketleri

Bazı bankaların ve Holdinglerin kredi veren faktoring şirketleri bulunmaktadır. BDDK’nın sitesine girerek lisans sahibi şirketleri görebilirsiniz. Sizler için aşağıda bazı faktoring şirketlerinin listesini verdik. Bu şirketlerin isimlerini arama motorunda aratarak iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

Kredi Veren Faktoring ve Finansman Şirketleri 

  • Anadolu Faktoring A.Ş
  • Deniz Faktoring A.Ş.
  • Doruk Faktoring A.Ş.
  • Garanti Faktoring A.Ş.
  • Halk Faktoring A.Ş.
  • ING Faktoring A.Ş.
  • QNB Finans Faktoring A.Ş

Yukarıdaki faktoring şirketleri krediden ziyade faturayı ve çeki paraya çevirme gibi işlemler yapmaktadır. Yinede esnafa ve kişiye özel kredi hizmetleri de bulunmakta.

Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi notu düşük olan veya sigortasız çalışan kişilerin bankalardan veya faktoring şirketlerinden kredi alabilmesi mümkün değildir. Yüksek tutarlarda teminat verilse bile krediyi ödeyebilecek gelir her kredide talep edilmektedir.

Senet karşılığında da kredi almak mümkündür. Galerici ve kuyumcu gibi esnaflar senet karşılığında kredi vermektedir. Bu kredilerdeki faiz oranları çok yüksek olduğu gibi en ufak bir sıkıntıda imzalanan senet icralık olabilir. Bu kişiler büyük şirketler olmadığı içinde olay tamamen kişiler arasında gerçekleşmektedir. Bu sebeple de borç ödense bile kişiden senet alınmadığı sürece yasal olarak hakkın aranması da çok zordur.

Bu kişilerden senet karşılığı borç para alırken senetlerin parça parça yapılması ve ödemelerin banka üzerinden yapılması riski azaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz