Albayrak 6 Ay Ertelemeli Kobi Kredisi

Albayrak 6 Ay Ertelemeli Kobi Kredisi
10 Ocak 2019 14:33
1
A+
A-

Hazine Bakanı Albayrak açıkladı 6 ay ertelemeli kobi kredisi düşük faiz oranı ile vatandaşa sunulacak. Kobi devlet desteği kredisine 13 banka katıldı. Arasında özel bankalarında bulunduğu kobi 6 ay ertelemeli kredi devlet desteği ile 1,54 faiz oranından verilecek. 2019 devlet desteği kobi adı altında verilen kredinin detaylarını inceleyelim.

2019 Kobi Kredi Desteği

2018 yılı içerisinde sıkışan ekonomi içerisinde vatandaşlarımız zor anlar yaşadı. Bir çok iş yeri kapanırken kiralarını ödeyemez duruma geldi. Çıkmaz bir durumun içerisinde yol alınır iken dükkan sahipleri kiralarını toplayamadı. Halk işsiz kaldı. Devlet iç pazarın gelişmesi için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 6 ay ertelemeli kobi kredisi planını açıkladı. Amaç esnafın borçlarını ödeyebilmesi için 6 ay erteleme alabilmesi ve sıkışan iç pazarın aktifleştirilmesi işsizlik oranlarının ve maaşlarını alamayan işçilerin bu durumdan zarar görmemesi. Ancak Dolar ve Euro karşısında TL nin değer kaybı devam ediyor. 10 Ocak itibari ile TL Euro ederi 6,30 TL Dolar ederi 5,44 TL sınırında oldu.

2019 Kobi Kredi Desteği

Dövizin dengelenmediği her gün iç pazara sıkışma olarak yansıyor. Artan fiyatlar emekliye yapılan 2019 zammının çok altında. Asgari ücrete verilen zam üretim maliyetlerini doğrudan etkiliyor. Bu durum maaşını yüksek alan kişiyi markete gittiğinde üzüyor. Çok daha fazla oranda satış fiyatları artmış durumda. Bu gün bankalardan borç alan kobiler 6 ay sonrasında birikmiş faizleri ile ödemeye başlayacak olan kredi karşısında çaresizler ancak 6 ay sonrasını da göremiyorlar.

6 Ay Ertelemeli Kobi Kredisi

Anlaşmalı 13 banka ile toplam 20 milyar TL para dağıtımı yapılacak. Anlaşmalı 13 banka üzerinden kredi dağıtılacak. Devlet 5 milyar dolar devlet tahvili topladığını ve bunun içerisinden 20 milyar TL kobilere kredi olarak verilecek. Devlet tahvili adı altında toplanan bütçenin 3 milyar dolarının kredi olarak iç pazara verileceğini duyurdu. Kobiler kredilerini ocak ayı içerisinde nakit olarak bankadan alabilecek. Kredi faiz oranı 1,54 ile işlemeye başlayacak. Ancak kredi taksitlerini ödemeye 6 ay sonrasında başlayacaksınız. 6 Ay boyunca 1,54 kredi faizi toplanacak. Ancak bankaya ödeme yapmayacaksınız. 6 Ay sonrasında ise bu krediyi ödeye başlayacaksınız. Eğer kendinize güveniyor ve borçlarınızı faiz ile ertelemek istiyorsanız piyasaya paranızı verip bankaya olan borcunuzu bilebilirsiniz. 6 ay boyunca sizi kimse aramayacak. 6 ay ertelemeli kobi kredisi kimler alabilir kimler yararlanabilir ? Cironuz 500 bin TL üzerinizde değil ve bankaların kara listesinde bulunmuyor iseniz bu krediyi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.