Ekonomik Reform Paketi ve Yeni Kıdem Tazminatı

Ekonomik Reform Paketi ve Yeni Kıdem Tazminatı
20 Nisan 2019 02:33
0
A+
A-

Uzun süredir beklenen ekonomik reform paketi 31 Mart seçimleri sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapıldı. Reform paketinde en dikkat çeken ayrıntı ise kıdem tazminatı. Albayrak ve ekibi bu tazminat için yeni bir fon kuracaklarını ve kişilerin tazminatlarını hemen alamayacağını belirtti.

Yeni karardan etkilenen kişi sayısı ise 10 milyondan fazla. Paket detaylı olduğu için kıdem tazminatı noktasında net bilgiler olmasa da bu yazıda yeni kanun hakkında bilgi vermek istedik.

Kıdem Tazminatı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatını alabilmek için işten çıkmak şart değil. Askere giden kişiler, evlilik yapan bayanlar, emekli olanlarda kıdem tazminatı alabilmektedir. Kıdem tazminatına hak kazanmak için ise 25 yıl sigortalı işte çalışmak ve 4500 gün prim ödemek zorunlu. İş hayatına 1999 yılından önce başlayanlarda ise bu rakam 3600 güne kadar düşüyor. Kıdem tazminatının alınabilmesi için SGK’dan “emeklilik şartını yerine getirmiştir” yazısının alınması yeterli.

Kıdem tazminatı hesaplanırken kişinin gelirinden ziyade memur maaşları ve asgari ücret önemlidir. En yüksek asgari ücret 2558 lira olduğu için kişinin alabileceği tavan tutar 6017 TL olarak belirlenmiştir. Kişi doktor bile olsa kıdem tazminatı üzerinde asgari ücret belirleyici etkendir.

Kıdem tazminatı alabilmek için SSK’lı çalışan olmak gerekiyor. Bağ-kur ile kendi sigortasını yatıran kişilerin kıdem tazminatı alabilmeleri mümkün değil. Diğer bir şart ise kişinin mevcut işinde ara vermeden 1 yıl boyunca çalışması gerekiyor. 1 yıl SSK’lı bir çalışanın alabileceği yıllık kıdem tazminat tutarı ise 1 aylık brüt ücret oluyor.

Yeni sistemin detayları belli olmasa da kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için 56 yaşını geçmiş olması gerekiyor. Kişi eğer ilk evini alıyorsa kıdem tazminatının yarısını çekebiliyor. Kalan yarısı ise kişinin 56 yaşında olması durumunda çekilebiliyor.

Yeni sistemin avantajları olsa da çalışan kişiler için dezavantaj oluşturuyor. İşverenler yeni sistem sayesinde kıdem tazminatı masraflarını vadeye bağlayabiliyor. İlgili fonla alakalı net bilgi ulaşması durumunda yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.