Ana Sayfa Krediler Taşıt Kredisi ile İcradan Araç Satın Almak

Taşıt Kredisi ile İcradan Araç Satın Almak

İkinci el araç fiyatlarının artması ile birlikte birçok araç sahibi olmak isteyen kişi İcralık araç piyasasına yönlenmiş durumda. İcradan alınan araçlar normal ikinci el araçlara göre daha kötü olsa da fiyatları çok daha uygundur. Aracın fiyatı İcra Dairesi tarafından belirlenir ve satış bedeli alındıktan sonra bu bedel kişinin borcundan düşülür. Bu durum iki tarafında işine geldiği için icralık araç satışlarına olan talep giderek artmaktadır. Bu yazımızda ise İcradan alınacak olan araçların üzerine kredi çekilip çekilmeyeceği sorusunu inceleyeceğiz.

Hacizli Araç Satın Almak

Bankalar, kişilerin borçlarını ödeyememesi durumunda borçlunun mal varlığına haciz işlemi uygular. Bu mal varlığı bir taşıt ise bu taşıt İcra Dairesine teslim edilir ve belirli bir süre sonra satışa çıkarılır. Araçlar genellikle piyasa değerinin %60’ından ihaleye sunulur. Eğer araç sahibi ihaleye giriyorsa bu ihaleye dışarıdan müdahale olmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş herkes bu ihalelere girme hakkına sahiptir.

Araç kişinin borcunun üzerinde bir rakama satılmış ise kalan tutar kişiye verilir. Hacizli araçlarda otopark ve avukat masrafı bulunmaktadır. Bu masraflar düşüldüğünde kalan tutar kişinin borcundan düşmektedir. Bankalardan araç satın almak istiyorsanız bankaların resmi sitesine giderek Hacizli Araç sekmesinden ilgili araçlara ulaşabilirsiniz. Araçların ihale tarihi, model bilgisi ve aracın mevcut durumu detaylıca yazmaktadır.

Kredi ile İcralık Araç Satın Alma

Bu durum mümkün değildir. İcra Daireleri parayı nakit olarak tahsil ettikleri için araç alınmadan ilgili aracın üzerine kredi çekmek mümkün değildir. Araçlar 1 yaşında bile olsa bankalar kişiye kredi vermemektedir. Bu durumun bir diğer sebebi araçların ihale ile satılmasıdır.

Araç nakit para ile satın alındıktan sonra 5 yaşını doldurmamış ise aracın üzerine taşıt kredisi çekilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz