İsviçre Vizesi Nasıl Alınır? İsviçre Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre vizesi nasıl alınır? İsviçre vize başvuru ücreti ne kadardır? İsviçre vizesi almak için gerekli olan evraklar hangileridir?

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır? İsviçre Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?
14 Eylül 2020 15:00 | Son Güncellenme: 13 Eylül 2020 01:28
1
A+
A-

Orta Avrupa bölümünde yer alan ve resmi ismi İsviçre federasyonu olan ülkenin, denize kıyısı bulunmamaktadır. Türkiye’den İsviçre’ye gitmek isteyen bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, İsviçre’ye gidebilmek için İsviçre vizesi almak zorundadırlar. Peki İsviçre vizesi nasıl alınır? İsviçre vize başvuru ücreti ne kadardır? İsviçre vizesi almak için gerekli olan evraklar hangileridir? İsviçre vizesi ne kadar sürede çıkar? İşte bu yazımızda bu soruların cevaplarına değindik.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi almak için başvurabileceğiniz 2 adet yol mevcuttur. Bu yollardan ilki, yetkili vize acentalarına başvurmaktır. Yetkili vize acentaları, genellikle İsviçre’ye yapılacak kısa süreli seyahatler için vize almak durumunda kullanılır. ancak yetkili bize acentalarından yardım aldığınız zaman sizden ek bir ücret talep edebilirler. İkinci yol ise genellikle İsviçre’ye yapılacak olan uzun süreli seyahatlerde alınacak vizeler için kullanılır. Eğer İsviçre’ye uzun bir seyahatte bulunmak istiyorsanız konsolosluğa gidip İsviçre vizesi talep edebilirsiniz. Konsolosluğun veya yetkili bize acentalarının size vermiş olduğu belgeleri hatasız ve eksik bir şekilde doldurmanız çok önemlidir. Aksi takdirde bize başvurunuz reddedilebilir.

İsviçre Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre vize başvuru ücreti sabit değildir. Bu yüzden konsolosluklara veya yetkili vize acentalarına gidip bize başvuru ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak bu işlemi size verilmiş olan belgeleri doldurmadan önce yapmanız gerekmektedir. Size verilmiş olan belgeler ise eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız zorunludur. eğer doldurmuş olduğumuz belgelerde bir hata yaparsanız ya da eksik bir alan bırakırsanız konsolosluk ya da yetkili vize acentaları vize başvurunuzu reddetme hakkına sahip olacaktır. Bu yüzden başvurularınızı doldurduktan sonra birkaç kez kontrol etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 İsviçre Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Her ülkenin olduğu gibi İsviçre’nin de istediği bazı belgeler vardır. senin sizin ise bu belgeleri doğru bir şekilde doldurmanız zorunludur. peki İsviçre vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? İşte İsveç vizesi almak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Romanya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken ek belgeler

Yukarıda belirtilmiş olan belgelerin her birinin poşet dosya içinde bulunması zorunludur.

İsviçre Vizesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

İsviçre vizesinin çıkma süresi bazı etkenlere bağlıdır. eğer herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız ortalama 7 gün içerisinde İsviçre vizenizi elinizde elinizde bulabilirsiniz. Ancak resmi tatil zamanında veya fazla yoğun bir dönemde vize almak isterseniz bu süre bir miktar daha uzayabilmektedir.eğer seyahatinizin aksamasına istemiyorsanız veya seyahatte çıkma süresince herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız seyahatinizden bir iki ay daha önce vize başvurusunda bulunmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde seyahatinize devam edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.