Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Kredi kartları borçlarından kurtulmak neredeyse herkesin hayali. Geçim şartları zorlaştıkça insanlar birçok temel ihtiyacını kredi kartları ile halletmek zorunda kalıyor. Bu durumda hiç bitmeyen borçların en büyük sebebi. Bu yazımızda ise kredi kartı borçlarından kurtulmanın tüm yöntemlerini aktaracağız.

Borç Listesi Yapmak ve Taksitlendirmek

Kredi kartı borçlarından kurtulmak için ilk olarak borç listesinin yapılması gerekmekte. Elden alınan borçlar, kredi kartı borçları ve taksitli alışverişlerin listesi detaylıca çıkarılmalıdır. Bu liste çıkarıldıktan sonra vadesi en erken olan borçlardan başlanarak borçlar ödenmeye başlanmalıdır. Kredi kartlarındaki faiz sebebiyle toplam borç sürekli olarak arttığı için elden alınan borçları kısa süreliğine ertelemek zorundasınız.

Eğer gelirinize oranla çok fazla kredi veya kredi kartı borcunuz varsa bunları taksitlendirmek zorundasınız. Borçlar taksitlendiğinde toplam borç artsa da taksitlenen tutar yatırıldığı takdirde ek faizin önüne geçebilirsiniz.

Ek Gelir Sağlamak

Ek gelir imkanı varsa borçlar ödenene kadar ek gelir sağlanabilir. Eğer evli iseniz eşinize iş bulabilir veya birkaç saatliğine de olsa ek bir işte çalışabilirsiniz. Ek gelirden gelen paraya hiç dokunmadan kredi kartı borçları rahatlıkla ödenebilir. Borçlar bittiğinde ek bir işte çalışmanıza değecektir çünkü borçlardan kurtulmanın verdiği haz paha biçilemezdir.

Gereksiz Harcamalardan Vazgeçmek

Borçlar kapanana kadar gereksiz harcamalardan uzak durmalısınız. Özellikle giyim ve eğlence harcamalarının birçoğu gereksiz yere yapılmaktadır. Önceliğiniz kira ve yemek giderleri olmalıdır. Temel ihtiyaçlar dışındaki tüm harcamalardan feragat edilebilir. Arkadaşlarınız sizi sürekli olarak dışarıya çağırıyorsa en azından borçlar bitene kadar çeşitli bahaneler uydurarak gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Tasarruf Yapmak

Eğer maaşınızı aldıktan sonra borçların bir kısmını da ödeyecek para kalıyorsa, tasarruf yaparak borçların aylık ödeme tutarlarını arttırabilirsiniz. Tasarruftan kasıt; gereksiz araç kullanmamak, dışarıda yemek yememek ve eğlence gibi aktivitelere daha az para harcamaktır.

Yine cep telefonu giderleri oldukça fazladır. 4 kişilik bir ailenin aylık telefon masrafı 200 TL’nin üzerindedir. Tarifeleri düşürerek de tasarruf edebilirsiniz.

Tasarruf etmenin bir diğer yöntemi ise dışarıya çıkarken nakit para ve kredi kartı bulundurmamaktır. İnsanlar nakit para ile dışarıya çıktıklarında daha fazla harcama yaptıkları için azami harcama tutarının dışındaki nakit parayı yanınıza almamakta fayda var.

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak kredi kartı borçlarınızdan kurtulmanız mümkün. Borçlardan kurtulmanın temel yöntemi tasarruf yapmak ve kazanılan parayı doğru harcamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz