Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Faktoring Nedir? Faktoring Şirketlerinin Faaliyetleri

Faktoring Nedir? Faktoring Şirketlerinin Faaliyetleri

Faktoring şirketleri, banka kuruluşlarına alternatif hizmet veren yasal finans kuruluşlarıdır. Bankalardan kredi alamayan, çek kırdırmak isteyen veya acil ihtiyaç sahibi kişiler bu finans kuruluşlarına başvurarak ihtiyaçlarını giderebilir. Bu şirketlerin ilk örneği 1988 yılında bir bankanın departmanı olarak faaliyete başlamasıydı.

1988 yılından günümüze kadar ise finansal düzenleyicilerin aldıkları kararlarla birlikte bu şirketlerde bir nevi evrim geçirmiştir. 2010 yılında yasal izinlere sahip olan bu şirketler 2015 yılında tamamen yasal faaliyet gösteren finansal kuruluş haline gelmişlerdir. Ülkemizde 59 adet BDDK lisanslı faktoring şirketi bulunmaktadır.

Bu şirketler sayesinde KOBİ ve esnaflar anlık nakit ihtiyaçlarını daha iyi giderdikleri için birçok faktoring şirketinin ülkemize katkısı büyüktür. Faktoring şirketleri; garanti, finansman ve tahsilat gibi 3 farklı faaliyet alanında hizmet vermektedir.

Faktoring Firmalarının İş Alanı

Bu şirketlerin temel amacı, vadeli alacakları nakde çevirmektir. 3 ay sonra vadesi gelen bir çeki sorgulayan şirket kendi iskontosunu yaparak çekin büyük bir kısmını çek sahibine vermektedir. Bu işlemlere çek kırma adı verilir ve bu konuyu da detaylı bir şekilde anlattık. Çek için geçerli olan işlemin aynısı senetler içinde geçerlidir. Firmaların veya esnafların sundukları ürüne veya hizmete karşılık kestikleri faturaların tutarlarını da şirketle anlaşılması durumunda faktoring şirketi iskonto yaparak ödeme yapabilir.

Faktoring Şirketlerine Başvuru

Faktoring Şirket Listesi, bu liste BDDK’da yasal olarak faaliyet gösteren faktoring firmalarını içermektedir. Bu listeden herhangi bir şirketi seçerek telefon, mail veya İnternet adresi üzerinden şirkete ulaşabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Firmaların birçoğunu arayarak çeklerinizi sorgulatabilir ve en iyi teklifi veren şirketten çek kırdırma hizmeti alabilirsiniz. Çek sorgulama işlemi yapmak içinde çeki faks veya fotokopi olarak şirkete göndermeniz yeterlidir.

Çeki ilk kesen kişi güvenilirse ve daha önceki finansal geçmişinde bir problem yok ise iskonto oranı daha düşük olur.

Faktoring Firmaları ve Avantajları

Bu şirketlerin neredeyse %90’ı İstanbul’da bulunmaktadır. Kurumsallaşmış şirketlerin ise birçok farklı ilde danışmanlık ofisi bulunmaktadır. Bu şirketlere yukarıdaki prosedürü uygulayarak işlem yapabilirsiniz.

Bu şirketler genel manada avantajlıdır. Eğer çekin üzerinde yazan tutara hemen ihtiyaç söz konusu ise vadeli para almaktan veya kredi çekmekten ziyade çeki kırdırmak çok daha avantajlıdır. Çekin durumu ve şirketin mevcut politikasına göre iskonto oranları da çok fazla olmamaktadır. Tahsilat hizmetinden faydalanılması durumunda da faturalı hizmetlerin tutarları belirli iskonto yapılarak tahsil edilebilir.

Toparlamak gerekirse, bu şirketlerin yasal olanları ile anlaşılması durumunda tüm süreç hukuka uygun işleyeceği için herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz