Devlet Desteği İşsizlik Sigorta Payı Yüzde 1 Nasıl Yararlanılır

Devlet Desteği İşsizlik Sigorta Payı Yüzde 1 Nasıl Yararlanılır
8 Ocak 2019 15:30
0
A+
A-

İş yerlerinde olan kazalar sonucu iş göremezlik raporu alan işçi sayısında müthiş artış yaşandı. SGK bu kişileri malulen emekli ediyor ve hayat boyu maaşa bağlıyor. SGK kasasına büyük yük olan ödemelerde 2018 yılında büyük artış kaydedildi. Bu yüzden devlet desteği ile işsizlik sigorta payı yüzde 1 nasıl yararlanılır hakkında resmi açıklama geldi.

Artan kriz nedeni ile işi bilen kişiler iş verenleri ile girdikleri münakaşada başka iş arayışına geçtiler. İş verenlerin ise SGK ya göre vasıfsız ucuz eleman çalıştırdığı algısı oluştu. Bu durum söz konusu iş kazalarını arttırmış ve SGK ya büyük yük oluşturan giderlere neden olmaktadır. Vasıflı elemanların çalışması ve iş verenin iş kazası olmaması için gerekli tedbirleri kendi isteği ile üzerinde düşünerek almasını sağlayan yasa teklifi resmi gazetede yayınlandı. Böylece işsizlik sigorta payı yüzde 1 olarak alınmaya başlanacak. Ancak bunun da şartları bulunuyor tabi.

İşsizlik Sigorta Payı Yüzde 1 Nasıl Yararlanılır ?

İlk kural en az 10 sigortalı işçi çalıştırıyor olmanız gerekiyor. Diğer kural ise SGK ya büyük yük oluşturan iş göremez maaşına vesile olmamış olmanız gerekiyor. Yani iş yerinizde malulen emekli edecek derecede ağır iş kazası olmamış olması gerekiyor. Eğer bu iki şartı sağlayabiliyor iseniz sistem 1 ocak 2019 itibari ile tüm çalışanlarınız için alınan işsizlik sigorta payını %1 olarak hesaplayacak. Bu durum 3 yıl boyunca geçerli olacak. Ancak bir iş kazası yaşamanız durumunda ve şirketinizde malulen emekli olacak bir çalışanınız olduğunda bu indirimlerden faydalanamayacaksınız. Bundan sonra tüm işçileriniz için yüzde 2 olarak hesaplanacak.

İşsizlik Sigorta Payı Yüzde 1 Nasıl Yararlanılır

İşverene Verilen Devlet Destekleri 2019

Seçimlerden önce ardı ardına devlet destekleri açıklanıyor. İşverene verilen devlet destekleri arasına en son işsizlik sigorta payı da eklendi. 3 yıl devam edecek pay %1 olarak resmi gazetede yayımlandı. Türkiye ekonomisine katkı olması ve iş veren yükünün azaltılması için elinden geleni yapan ekonomi bakanımız 2018 yılı için tüm hedeflerimizi tutturduk demişti. Ardından yükselen döviz kuru ve gelen Merkez Bankası Faiz İndirme söylentileri piyasaları olumsuz etkiledi.

İşverene Verilen Devlet Destekleri 2019

Devlet desteği işsizlik sigorta payı yüzde 1 nasıl yararlanılır şartları nedir tek tek açıkladık. Allahımız iş verenin ve çalışanlarımızın yanında olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.