Ana Sayfa Finans-Piyasalar Noter Masraflarını Kredi Kartı İle Ödeme Başlıyor

Noter Masraflarını Kredi Kartı İle Ödeme Başlıyor

Bilindiği üzere noterde yapılan tüm işlemler harçlar masraflar yevmiyeler kişiler tarafından nakit olarak ödenmektedir. Bu durum her zaman nakit para bulundurma zorunluğu doğurmaktadır. Noterde işlemi olan kişiler nakit para bulundurmak zorunda kalmaktadır.

Noterler tarafından kredi kartı banka kartı gibi kartlar ile ödeme kabul etmemektedir bunun nedeni ise noter aynı zamanda devlet adına vergi ve harçlar tahsil etmekte ve 15 gün içerisinde devlete ait vergi harç kazançlarını yatırmak zorundadırlar. Pos makinesi ile yani kredi kartı ile ödeme alması halinde banka 35 gün geçmeden parayı aynen vermiyor bu durumda 15 gün içinde para alınması durumda para banka tarafından para kesilmesi söz konusu oluyor bu durumda noterler için kredi kullanılması imkansız hale getirmektedir.

Noter Masraflarını Kredi Kartı İle Ödeme Ne Zaman Başlayacak

Türkiye Noterler Birliğinin yaptığı çalışma ne hazırladığı tebliğe göre 2020 ocak ayından itibaren peyder pey noterlerin bu uygulamaya geçmesi için alt yapı çalışmasının başlanması ve uygulamaya zamanla geçilmesi kararlaştırılmıştır. Yapılacak olan düzenleme ile noter masrafları artık kredi kartı debit kart, banka kartı gibi ödeme araçlar ile ödenebilecektir.

Noter Kredi Kartından Komisyon Kesecek mi?

Hayır kredi kartı ile yapılan noter ödemelerinde komisyon vs adı altında ek maliyet çıkmayacaktır. Örneğin bir aracın devir masrafı 235 TL ise yine aynen kredi kartından 235 tl olarak ödenecektir.

Uygulama zamanla tüm noterlere yayılacak olup, sürecin 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz