Merkez Bankası Faiz İndirir Mi 2019 Ocak

Merkez Bankası Faiz İndirir Mi 2019 Ocak
8 Ocak 2019 14:47
1
A+
A-

Sadece söylentileri bile ekonomide büyük etki yarattı. Özellikle TL değerini korumak amacı ile alınan faiz kararları sonrasında TL değeri korunmuştu. Özellikle ocak ayında merkez bankası faiz indirir mi alınacak bir karar ile Merkez Bankası TL faiz düşürür mü merak konusu oldu. Piyasanın nabzını yoklamak amacı ile fısıltı olarak yayılan Merkez Bankası 2019 ocak ayı faiz kararı ne olacak merak ediliyor.

Bir çok yatırımcıyı direk ilgilendiren döviz kurundaki dalgalanmalar ve TL değeri şuan için Merkez Bankası tarafından stabil tutulmaya çalışılıyor. Piyasada fısıltı olarak yayılan Merkez Bankasının faiz düşürme kararı bile 6 TL ederi olan Euro da 6,25 TL ye yükseldi. Dolar da da aynı oranda USD/TL bazında değişim kaydedildi.  Gerçek bir faiz indirimi olması durumunda Dolar 6,32 TL değerine yaklaşması Euro ise 7,01 TL üzerini zorlaması an meselesi olabilir. Bu yüzden Merkez Bankası iyi bir analiz sonucunda faiz düşürme kararı uygulamayacağını düşünüyoruz.

Merkez Bankası Faiz Düşürür Mü ?

Seçimlerden önce iktidar için risk oluşturacak hiçbir girişim yapılmayacağını tahmin ediyoruz. Bu durumda Dolar 6 TL bandını zorlayacak bir ocak sonu döviz kuru tahminimiz bulunuyor. Ancak 6 TL olmayacağını tahmin ediyoruz. Merkez Bankası Faiz düşürür mü derseniz Ocak ayı içerisinde görülmüyor. Şubat ayı içerisinde Türkiye özel bankaları ile yurt dışı ödemelerini yapacak. Ortalama 15 milyar dolar civarında ödeme gerçekleşecek. Bu durum TL/Döviz kuruna direkt yansıyacak. TL değer kaybı yaşanacak. Böyle bir oluşumda merkez bankası faiz düşürme kararı alması mümkün değil. Aksine TL değerini korumak için faiz arttırma kararı alması gereken bir durum oluşacak.

2019 ocak sonu dolar tahmini

Merkez Bankası 2019 Ocak Faiz Kararı

İktidar seçimlerden önce faizi düşürdük demeyi çok istiyor ancak bunun yapılabilmesi mümkün değil. Döviz kuru daha önemli olduğu için şuan halen açıklanmayan Merkez Bankası 2019 ocak faiz kararı stabil olacağı yönünde. Şuan çok ince bir çizgide olan TL değeri faizlerin düşmesi ile çok büyük sarsılmaya yaşayacaktır. Ardı ardına kapanan fabrikalar ve geçim sıkıntısını ortadan kaldırabilmek için yapılan çalışmaları silip süpürür. Asgari ücret artışı emekli maaşı zammı hepsi yeniden gündeme gelir ve market fiyatları tavan yapar. Bu yüzden ekonomistler ocak ayı içerisinde Merkez Bankası faiz indirir mi konusuna pek sağlıklı bakmıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.