Ana Sayfa Krediler Bankaya Ödeme Sözü Tutulmazsa Ne Olur ?

Bankaya Ödeme Sözü Tutulmazsa Ne Olur ?

Bankaya Ödeme Sözü Tutulmazsa Ne Olur

Bankaya borcu olanların en korktuğu şey hapse girer miyim sorusudur. Bankaya ödeme sözü tutulmazsa ne olur başıma bir şey gelir mi ? Telefonda bankaya verilen ödeme sözü hükmü nedir. Bankaya borcum icra başladı ödeme sözü verdim ama ödeyemedim şimdi ne olacak merak ediyor musunuz? Durumunuz çok vahim olduğunu bilin işte buyurun kanun ne diyor bakalım.

Bankaya Ödeme Taahhüdü İhlal Maddesi

Banka borçları ödenmediği takdirde ısrarla arandınız. Banka ödemeyeceğinize kanaat getirdi ve adresinize icra takibi başlattı. Siz devlet önünde ödeyeceğinizi taahhüt eden belgeyi imzaladınız. Belgede yazan bankaya ödeme taahhüdü ihlal etmeye kalktınız. Aman ha hapse girersiniz bunu bilin. Madde 340 – (Değişik: 31.5.2005 – 5358/11 madde.) Avukat yada memur karşısında verilen taahhütname geçerlidir. Taahhüde uymamanın cezası ise hapis ile ödenir. Sadece yazılı ve imzalı olan taahhütnameler geçerlidir. Bankadan borcunuz için arandığınızda sözlü olarak telefonda verdiğiniz sözler resmi açıdan geçerli değildir.

Bankaya Ödeme Sözü Verip Ödememek

Kanun maddesinde bu çok açıktır. Direk hapis cezası uygulanır. Ödeme sözü verip ödemeyen kimsenin cezası kesinlikle ertelenmez yada para cezasına çevrilmez. Kişi zaten borcunu ödemediği için cezası hapis olarak verilir ve kaçınılmaz. Banka işlem başlatmadan ödeme sözünüzün günü geçse de hemen yerine getiriniz ve aksi takdirde hapis yatacağınızı kesinlikle bilinir.

Bankaya Ödeme Sözü Verip Ödememek

Bankaya Ödeme Sözü Tutulmazsa

Borcunuza ve savunmanıza göre para cezasına çevrilmeyecek şekilde maksimum 3 ay hapis cezası ile yargılanırsınız. Ceza almanız kesindir. Kanun hükmü kesindir ve deliliniz somuttur. Bu yüzden itirazınız sadece cezanızı alma tarihini değiştirecektir. Bu duruma kadar geldi iseniz hapse girmeden borcunuzu bankaya kapatıp ödeme sözünüzü yerine getiriniz aksi takdirde üç ayı geçmeyecek şekilde hapis cezası alacaksınız.

Banka Kredi Borcu Yüzünden Hapis Yatar Mıyım ?

Banka kredi borcu yüzünden hapis yatar mıyım diye korkmayın. Borcunuzu ödemedikten sonra olanlar için korkun. Banka icra başlatacak ve üzerinizdeki mal varlıklarına şer koyacaktır. Bunun sonunda size memur ve avukat gelecektir. Eğer siz bankaya ödeme sözü verir iseniz ödemezsem beni hapsedin cümlesini kabul etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden borcunuzu ödemeyecekseniz bankaya borç ödeme sözü yazılı olarak vermeyin. Ödeme sözü vermediğiniz sürece hapis cezanız olmayacaktır. Çünkü Türk kanunları içerisinde borçluya hapis cezası yoktur ancak taahhüt verip yerine getirmeme cezası 3 ay hapse kadar çıkmakta olup ertelenmemekte ve paraya dönüşmemektedir. Bankaya ödeme sözü tutulmazsa ne olur diye aklınıza bile getirmeyin kendinizi hapiste bulursunuz. Türkiyede 80.000 Kişi borcuna ödeme sözü verdiği için hapis yatıyor.

Banka Kredi Borcu Yüzünden Hapis Yatar Mıyım

5 YORUMLAR

  1. Telefonda kredi-kredi kartı gibi gecikmelere banka taşeron firma personeli ödeme sözü alıp kayıt açmakta bunu ödeyemeyenler yani sözü tutamayanlar hapise mi girer?yoksa icra takibi mi başlar bunun ilgili çok bilgi kirliliği var. Gerçek nedir?

      • 2 ayrı bankada 2 ayrı kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ayrıca kredilerim var bunları düzenli ödüyorum maaşıma kredi kartımdan dolayı icra gelirse bu krediler göz önünde bulundurularak mı hesaplanır veya kanunda olduğu gibi 1/4 oranında mı olur lakin 1/4 oranında Olur ise kredilerden de ödeyemeyeceğim durum meydana geliyor?

  2. Merhaba benim garanti bankasına kredi kartı borcum var alevi problemler yaşadım odeyemedim bulunduğum ikamete tebligat geldi 3 gün içinde ödemezsiniz icraya vericez diye sonra bir bayan aradı bankaya gidip 1000 lira peşin ve 12 ay 250 taksit yapalım diye bunun için sözleşme imzalamami istedi bankaya gittim bir sürü kağıt imzallatti orda çalışan bir bayan iki taksitimi ödedim magdurum sığınma evine gitmeyi düşünüyorum küçük cocugumla ben bu taahhütü odeyemezsem hapse girer miyim Allah rızası için cevap verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz