Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?
4 Nisan 2019 22:15 | Son Güncellenme: 4 Nisan 2019 22:16
0
A+
A-

Ülkemizde birçok yerleşim alanı deprem tehlikesi altındadır. 1999 yılında yaşanan deprem sonrası inşaat sektörü hız kazansa da depremden etkilenen binaların birçoğu hala daha risk teşkil etmektedir. 6306 sayılı yasa, deprem riski taşıyan binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması ve böylece olası bir doğal afette riskleri azaltmak için yürürlüğe koyulmuş bir kanundur.

Kentsel dönüşüm sonrası eski binalar yıkılarak yeni binalar yapılmaktadır ve bu binalarda oturan kişilere düşük faiz oranları ile kredi verilmektedir. Bu yazımızda ise kentsel dönüşüm kredisi adı verilen kredinin nasıl alınabileceğini ve bu krediyi veren bankaların hangi şartlarla bu krediyi verdiğini açıklayacağız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvurusu

Kişilerin giderlerinin karşılanması adına verilen bu kredi İhtiyaç Kredileri türünde yer almaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenen bu kredilerdeki faiz oranları gayet uygundur. Devletin bu noktadaki temel hedefi, binaları yenilemek ve kaçak konutların önüne geçmektir.

6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kapsamındaki uygulama ile birlikte İş Bankası, Şekerbank, Halk Bankası ve Akbank bu kredileri vermektedir. Bu kredilerden yararlanabilmek için temel şart, sahip olunan binanın veya konutun bu kapsamda yer alan riskleri taşıması ve kişilerin bu binalarda en az 1 yıl oturmasıdır.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi 2019

Denizbank’tan kredi çekmek isteyen kişilerin risk tespit raporu ile krediye başvurması gerekmektedir. Binada yasa kapsamında risk bulunuyorsa Denizbank kişiye kredi vermektedir. Binayı yapacak olan firma ile Denizbank arasında bir sözleşme yapılmaktadır ve Denizbank uygun bulunması durumunda kişinin başvurusunu onaylamaktadır.

İnşaat süreci tamamen bitene kadar kişiden herhangi bir ödeme talep edilmez. Devlet teşviki kapsamında yer alan bu krediler için kişiler inşaat tamamlama garantisi alabilmektedir.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi 2019

Ziraat Bankasından kredi talebi olması durumunda banka ilgili binada en az 1 yıl ikameti şart koşmaktadır. Bu krediyi çeken konut sahipleri %4, iş yeri sahipleri ise %3 destek almaktadır. Kredilerdeki vade oranı 120 aya kadar çıkmaktadır. Devlet bankası olduğu için faiz oranları da oldukça düşüktür. Banka kredi ile ilgili olarak ek belge talebinde bulunabilir.

Kredi Detayları ve İstenilen Belgeler

Kentsel dönüşüm kredisi, devlet desteği ile verildiği için anlaşmalı tüm bankalardan kredi rahatlıkla çekilebilir. Yukarıda adlarını belirttiğimiz herhangi bir bankanın daha önce müşterisi iseniz ilgili bankadan çok daha kolay kredi çekebilirsiniz. Her birey ilgili konut için 100.000 TL ile 500.000 TL arasında krediden faydalanmaktadır. Yeni yapılacak olan binaya göre vade seçeneği farklı olsa da maksimum vade 120 ay olarak belirlenmiştir.

Nüfus Cüzdanı, Gelir Bilgisi, Risk içeren gayrimenkulün tapusu ve ilgili konut hakkında tutulan bilirkişi raporu aranan belgeler arasındadır. Kişiye özel olarak faiz oranı %1’in altında bile olabilmektedir. Kişinin belgelenebilir bir geliri yoksa bu krediden faydalanamaz. Yine bu krediler sadece risk içeren binalar için çekilebilir, konut kredileri ile bu krediler farklı kategoride değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.