Ana Sayfa Finans-Piyasalar Devlet garantili alacak sigortası nasıl oluyor

Devlet garantili alacak sigortası nasıl oluyor

Devlet garantili alacak sigortası

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak uzun süredir üzerinde çalıştığı devlet garantili alacak sigortası nasıl çalışacak tek tek anlattı. Kobilerin ticaretini garanti altına almak hem kobileri korumak hem kayıt dışı verileri azaltıp resmileştirmek için alacak sigortası 2019 yılında başlıyor. Resmi yollar ile sattığınız faturasını kestiğiniz ürünün ödemesini alamamanız durumunda devlet alacak sigortası kapsamında sizin zararınızı karşılayacak.

Devlet Garantili Alacak Sigortası

Birçok kobinin, diğer kobi esnafları zor durumda bırakacak şekilde ödemelerini zamanında yapmaması ve uzun icra yolları ile süreçlerin uzaması işini düzgün ve hakkı ile yapan esnaflar ile ticaret adamlarını zor duruma sokuyordu. Ticaretin hareketlenmesi için güven ortamı oluşturacak alacak garantisi ile artık paramı alabilirmiyim diye düşünmeden malınızı satabileceksiniz.

alacak sigortası

Devlet Alacak Sigortası ile Büyük Gelir Elde Edecek

Olmayan bir sigorta sisteminin kaynağı devlet olacak. Sigorta dahilindeki işletmeler ciroları karşılığında devlete sigorta bedeli yatıracaklar. Devlet kasasında toplanan paralar ile kobiler arasından parasını tahsil edemeyenlere ödeme yapılacak. Yani alacaklarınızı ücret karşılığı kasko yapmış olacaksınız. Devlet sigorta bedellerini kendi kasasında toplayacak. Döviz kurundaki dalgalanma nedeni ile piyasada ödenmeyen fatura tutarı çok fazla sayıda arttı. Bu durum alacak sigorta primini de yükseltmiş oldu. Bazı kobiler ise zaten düşük kar marjları ile iş olmayan piyasada ayakta kalmaya çalıştığını söylerken alacak sigortasının çok yüksek primler ile satıldığını söylüyor. Kar marjından daha fazla sigorta primi talep ediliyor. Bu sistemin peşin ödemeyen adamdan istenilmesi durumu ise ticaret hayatını zedeler diyorlar. Alt yapısının tüm faturalı satışlarda kdv gibi sigorta bedeli olarak zorunlu eklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Berat Albayrak alacak sigortası

Devlet Garantili Alacak Sigortasını Kim Yaptırıyor ?

Türkiye’de özellikle büyük firmaların alacak sigortası ile ilgilendiğini görüyoruz. Küçük esnafların ise alacak sigortasından daha çok siftah yapmadan dükkan kapattıklarını biliyoruz. Büyük firmalar 150 milyon Dolar tutarına kadar devlet alacaklı sigortası dahilinde kapsama üye olacaklarını belirtti. Bu aslında ülkedeki güvensizliğinde göstergesi olduğu kadar güven ortamı oluşması açısından yapılan çalışmayı gösteriyor. Özellikle ülkemizdeki yabancı yatırımcıların yakından ilgilendiği sigorta. Hali hazırda iş yapan yabancı yabancı yatırımcılarımızın Türk halkına güvenmediği ve alacaklarını alamama korkularının haft safhada olduğu bir dönemdeyiz. 31 Mart seçimleri sonrasında döviz kurunda beklenen yukarı yönlü hareket endişeyi arttırıyor. Berat Albayrak devlet garantili alacak sigortası 2019 yılında gecikmeden uygulamaya gireceğini seçimlerden önce yetişeceğinin sinyallerini verdiği konuşmada güven ortamı oluşturmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz