Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Rusya Vize Başvuru Ücreti Ne kadardır?

Rusya vizesi nasıl alınır? Rusya vize başvuru ücreti ne kadardır? Rusya vizesi almak hakkında merak edilenler ve gerekli evraklar için tıklayın.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Rusya Vize Başvuru Ücreti Ne kadardır?
16 Eylül 2020 15:00 | Son Güncellenme: 12 Eylül 2020 15:08
0
A+
A-

toprak bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan ve tam ismini Rusya federasyonu olan ülke, Avrasya’nın Kuzey kısmında yer almaktadır. Rusya; Norveç, Finlandiya, Gürcistan, Moğolistan, Çin ve Azerbaycan ile sınır komşusudur. Pasaport rengi bordo olan Türk vatandaşları, Rusya girmek için öncelikle Rusya vizesi almak durumunda kalırlar. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri ise 90 günlüğüne vize almaktan muaf tutulmuşlardır. Peki Rusya vizesi nasıl alınır? Rusya vize başvuru ücreti ne kadardır? Rusya vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? Bu sorular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi almanın 2 yolu vardır. Bunlardan ilki direkt olarak konsolosluğa başvurmaktır. Ancak bir yol genellikle uzun seyahatler için vize alınacağı zaman yapılır. İkinci yol ise genellikle kısa seyahatler için tercih edilen bir yoldur. Kısa süreli bir seyahate çıkacaksınız vize acentalarından Rusya vizesi alabilirsiniz. Başvurular, dijital ortamda form doldurma ve randevu tarihi aldıktan sonra yapılır. Rusya vizesi alacak kişi, aldığı randevu tarihinde randevu yerinde bulunmak zorundadır. Ayrıca konsolosluk tarafından sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekir. Aksi takdirde konsolosluk, vize başvurunuzu iptal etme hakkına sahip olacaktır.

 Rusya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Rusya vizesi başvuru ücreti sabit değildir. Rusya vizesi almak istiyorsanız konsolosluğa gidip başvuru ücretleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ancak bu işleme belgeleri doldurmadan önce yapmanız gerekiyor. Tabii ki bize başvuru ücretinin vize acentalarından da öğrenilmesi mümkün. Ancak vize acentalarından yardım alındığı zaman bu ücret artabilir. Sizden talep edilen Rusya vize başvuru ücretini ödemek zorunludur. Vize başvuru ücretini ödemediğiniz zaman vize başvurunuz reddedilebilir.

Rusya Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Rusya vizesi almak için de gerekli olan bazı belgeler mevcuttur. Bu belgeler getirin verdiğin zaman vize başvurunuz iptal edilir. Peki Rusya vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? İşte Rusya vizesi almak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Rusya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne göre hazırlanmış olan ek belgeler

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vize başvurusunun yapıldığı dönem, Rusya vizesinin kaç günde çıkacağını da belirler. Eğer yol olmayan bir dönemde yapıldıysa ortalama 15 günde vizenizi alabilirsiniz. Ancak yoğun bir dönemde ya da bir ara tatilde yapıldıysa bu süre birkaç gün daha uzayabilir. Eğer vizenizi çabuk elde etmek istiyorsanız vize başvurunuzu seyahatiniz den yaklaşık bir ay daha önce almanız sizin için daha iyi olacaktır. Ancak çok fazla aceleniz yoksa ve Rusya vizesi almak için ekleyebileceğinizi düşünüyorsanız Rusya vize başvurunuzu birkaç hafta önceden de yapabilirsiniz. Ancak vize başvurunuzu ara tatile ne getirmemeniz daha iyi olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.