Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Senetle Borç Para Veren Galericiler

Senetle Borç Para Veren Galericiler

İhtiyaç anında ilk başvurulan kurumlar bankalardır. Bankalar kredi verirken kredi notu ve gelir bilgisi gibi taleplerde bulunurlar. Bu talepleri karşılamayan kişilerin İhtiyaç kredisi veya diğer kredi türlerini çekebilmesi mümkün değildir. Bankalardan kredi alamayan kişilerin para veya borç alabileceği birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ise senetle borç para almaktır.

Senetle borç para alınabilecek kişilerin başında kuyumcular ve galericiler gelmektedir. Galericiler senet karşılığı borç para verebileceği gibi araçta satabilir. Genellikle ikinci yöntem olan araç satışı tercih edilmektedir. Galerici nakit olarak satışını yaptığı bir aracı vadeli olarak senetle karşılığında satabilir. Vade süreci arttıkça faiz oranı da artmaktadır ve bu faiz oranı bankaların üzerindedir.

Senetle Para Veren Galericilerden Araba Almak

Bu şekilde araç satan kişiler genellikle bulundukları yerdeki tanınan kişilere veya esnaflara borç para vermektedir. Yine bu ticarete aracılık yapacak veya kefil olacak birini ararlar. Senet karşılığında borç para almak veya araba alabilmek için senede imza atmak yeterli değildir. Senedin hapis cezası yaptırımı olmadığı gibi tek yaptırımı icradır. Kişinin üzerine herhangi bir taşınmaz mal varlığı yoksa senedin yaptırımı sonuçsuz kalacaktır. Galericiler bunu bildikleri için kişiden ipotek talebinde bulunabilir.

Mülkiyet-i Muhafaza adı verilen yöntemle galericiler senetle borç para verirler. Örneğin, kişinin paraya ihtiyacı var ve bankalardan kredi alamıyor. Galericiye giden bu kişinin taşınmaz mal varlığı olarak bir evi var. Kişi 50.000 TL parayı 6 ay vadeli olarak almak istiyor. Galerici 50.000 TL’nin üzerine kendi faiz oranını ekleyerek senet düzenler. Kişi bu senedi imzaladıktan sonra galerici kişinin evi üzerine noterden satılamaz muhafazası koyar. Kişi borcunu ödediğinde senedini alarak bu muhafazayı kaldırabilir. Diğer yandan, kişi borcunu ödeyemez ise senedi elinde bulunduran galerici senedi icraya verebilir. Ev üzerinde satılamaz bulunduğu için bu ev icralık olacaktır.

Senetle Araç Satın Almak

Bir diğer yöntem ise senetle araç alıp bunu bozdurmaktır. Nakit değeri 50.000 TL olan bir araç 6 ay vadeli olacak şekilde 60.000 TL gibi bir rakamın üzerine tekabül etmektedir. Kişi acil para ihtiyacı olduğu için senet imzalayarak bu aracı satın alır. Alınan araç 50.000 TL’nin altında bir fiyata başka bir galericiye satılır ve kişi nakit ihtiyacını karşılamış olur. Senedin vadesi geldiğinde kişi senedin üzerinde yazan tutarı aracı aldığı galericiye vererek senedini geri alabilir.

Her şehirde ve ilçede vadeli şekilde senet karşılığında araç satan veya borç para veren galerici bulunmaktadır. Acil para ihtiyacı olan kişiler bu galericilerden imzaladığı senet karşılığında acil para ihtiyaçlarını giderebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz