Ana Sayfa Bankacılık Pandemi Sonrası Visa’dan KOBİ’lere Büyük Destek

Pandemi Sonrası Visa’dan KOBİ’lere Büyük Destek

Visa, pandemi sürecinde ve pandemi sürecinden sonra KOBİ’lerin dijitalleşme yolunda, yeme-içme sektöründe ilerlemeye devam etmeleri ve küçük işletmeleri bu yönden desteklemeye teşvik etmek için çalışmalarına devam ediyor. Visa’nın amacı KOBİ’lerin sağlam bir şekilde yapmış olduğu ekonomik faaliyetlerine devam etmeleri ve ekonominin sağlıklı bir şekilde ilerlemeye devam etmesi olarak Visa tarafından belirtildi.

Visa Türkiye Genel Müdürü olan Merve Tezel yapmış olduğu konuşmada “ Ekonomik hayatın en önemli oyuncularından biri olan KOBİ’lerin pandemi döneminde içinde bulunduğu koşulları en iyi şekilde yönetebilmeleri için tüm paydaşlara önemli sorumluluklar düşüyor. KOBİ’lerin desteklenmesi, Visa olarak odaklandığımız temel alanlardan biri.

KOBİ’leri üç ana başlıkta güçlendirmeyi hedefliyoruz.

1-Kobi’lerin işlerine online ortama taşımalarına yardımcı olmak,

2- KOBİ’lerin elektronik ödemeleri kabul etmelerine destek sağlamak ve

3- Tüketicileri alışveriş ihtiyaçlarını KOBİ’lerden karşılamaya özendirmek.”  dedi.

Visa geçtiğimiz yıl, Türk Girişim ve İş Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş ortaklığında, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteği ile “İşimi Yönetebiliyorum” projesini hayata geçirmişti. Visa, bu ve bunun gibi bazı çalışmalar ile KOBİ’lerin (Başta dijitalleşme alanı olmak üzere) tüm yetkinliklerini arttırmayı hedefliyor.

 KOBİ’lere Dijitalleşme Ve Dijital Pazarlama Desteği

Bankalar Arası Kart Merkezi bilgilerine göre pandemi döneminde bulunan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 7 milyon kart internet alışverişlerinde ilk defa kullanıldı. Bu durum dijitalleşmenin de süreçle birlikte hızlı bir ivme kazandığının habercisi olarak görülüyor. Genellikle internetten alışveriş yapmayan tüketiciler, pandemi döneminde dışarıya çıkamadıkları için e-ticaret sitelerine yöneldi. Bu sayede platformlarda bulunmakta olan KOBİ’lerin süreci, daha avantajlı bir konuma geçmiş oldu. Visa Türkiye Genel Müdürü olan Merve Tezel, İşimi Yönetebiliyorum proje ortakları ile almış olduğu kararın KOBİ’lerin dijitalleşme yolunda kendilerini geliştirmeleri için somut bir destek vermek olarak açıkladı. Böylece dijitalleşme sürecinin daha da hızlanması bekleniyor. Birçok sektörde insanların dijital platformlar üzerinden alışveriş yapması ve ihtiyaçlarını karşılamak için mağazalara gitmiyor olması beraberinde kargo şirketlerinde de yoğunluk oluşmasına neden oldu.

Kobi’lere Yeme-İçme Sektöründe Destek

Kobiler son zamanlarda yaşanan olaylar ve 2020 yılının Korona virüs süreci nedeni ile bir hayli durgun geçmesi nedeni ile zor zamanlar yaşamakta. Pandemi döneminden dolayı en çok etkilenen kesimlerden biri de yeme içme sektörü. Bu yüzden Visa Türkiye Genel Müdürü olan Merve Tezel, Müdavim Hareketi ile bir işbirliği içerisinde olduklarını, tüketicilere restoran kuponu vererek sektöre destek vermeye özendirdiklerini belirtti. Tezel “bu sayede hem bu işletmelerindeki iş akışına hem de burada görev yapan 2 bine yakın çalışanın işini koruyabilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi. Böylece yeme içme sektörünün pandemi sürecinde biraz daha rahatlaması ve işçi çıkartmalarının engellenmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz