Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Yenileme için Banka İşlemleri

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır? AÖL kayıt yenileme ne zaman yapılacak? AÖL kayıt yenileme işlemlerini kimler yaptırmalı? AÖL kayıt yenileme ücreti hangi bankalara yatırılıyor? Siz de bu soruların cevapları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Yenileme için Banka İşlemleri
7 Eylül 2020 15:25
1
A+
A-

2019-2020 eğitim öğretim yılında açık öğretim lisesi için 2. Dönem ilk kayıt yenileme ve kayıt işlemleri başlıyor. Adaylar, Milli Eğitim Bakanı’nın (MEB) belirlediği tarihler arasında aday işlemlerini gerçekleştirecek. Şu anda içinde bulunduğumuz dönemi itibarıyla bu açık öğretim lisesinde (AÖL) öğrencilik durumu yenilenip aktif, donuk ve silik olarak değiştirilebilecek. Daha 18 yaşından gün almamış olan açık öğretim lisesi öğrencilerinin yılda iki dönem, 18 yaşından gün almış olan öğrencilerin ise yılda üç dönem kayıt yenilemeleri MEB tarafından zorunlu olarak belirlenmiştir. Birçok kişi ise bunun üzerine aynı soruları sormaya başladı. AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır? AÖL kayıt yenileme ne zaman yapılacak? AÖL kayıt yenileme işlemlerini kimler yaptırmalı? AÖL kayıt yenileme ücreti hangi bankalara yatırılıyor? Siz de bu soruların cevapları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemi Ne Zaman Yapılacak? AÖL Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Milli Eğitim bakanlığı (MEB), açık öğretim lisesi (AÖL) kayıt işlemlerinin yapılacağı tarihi duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında açık öğretim lisesi için iki dönem ilk kayıt yenileme ve kayıt işlemleri 6 Ocak’ta başlayacak. Ayrıca 6 Ocak tarihinde başlayacak olan bu kayıt yenileme işleminin son başvuru tarihi 31 Ocak olarak belirlendi. AÖL için kayıt yapacak ya da kaydını yenileyecek öğrencilerin işlemini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan ücreti ödemeleri gerekiyor.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖL kayıt yenileme işlemi için üç adım mevcuttur. Kayıt yenileme işlemi için yapmanız gereken ilk adım bankaya kayıt yenileme ücretini ödemektir. AÖL kayıt yenileyecek öğrenciler, her yıl belirlenmiş olan miktar kadar kayıt yenileme katılım bedelini ödemek zorundadır. bir dönem için kayıt yenileme ücreti 2016 yılında tarafından 35 TL olarak belirlenmiştir. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adayı, belirlenmiş olan bankaların herhangi bir şubesine gidip öncelikle TC kimlik numarasını belirtmelidir. Gittiği yerde MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyip dekontu muhafaza edecektir. bahsetmiş olduğumuz kayıt yenileme bedelinin 5 TL’si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliği’nin vereceği banka hesap numarasına ya da söz konusu olan okullarda bulunan ilgili görevliye makbuz karşılığı olarak ödenecektir. Kayıt yenileme işlemini yaptırdığınızda sistemde “ödeme yapıldı” olarak gözükmesi gerekmektedir. Eğer sistemde gözükmüyorsa yaptığınız ödeme kabul edilmeyecektir. İkinci adımda ise Halk Eğitim Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi müdürlüklerine giderek kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısınız. Son olarak 3 adımda öğrencilik durumu aktif hale gelen öğrenciler, sisteme girip sınava girecekleri derslerin seçerler. Yani ders seçiminde ki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptırmalı?

AÖL kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekenler, açık öğretim lisesinde öğrencilik durumu aktif silik ve donuk olarak gözüken öğrencilerdir. İçinde bulunulan dönem itibari ile bu öğrenciler, açık öğretim lisesi kayıtlarını yenileyebileceklerdir.

AÖL Kayıt İşlemi Ücreti Hangi Bankalara Yatırılıyor?

Açık öğretim lisesi öğrencilerinin fazla zorluk çekmemeleri için birçok banka aracılığı ile AÖL kayıt işlemi ücreti yatırılabilmektedir. Yine de ödeme hangi kanaldan yapılacak olursa olsun ilgili adayın katılacağı sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir. İlk olarak https://odeme.meb.gov.tr adresinden bütün bankaların kredi kartı ile AÖL kayıt yenileme sınav bedelini ödeyebilirsiniz. Diğer bir yol ise TC Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın internet bankacılığını kullanarak AÖL kayıt yenileme ücretini yatırabilirsiniz. Kullandığınız bankada talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarasının verilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.