Kefile İcra Gelir mi? Kurtulma Öneriler

Kefile İcra Gelir mi? Kurtulma Öneriler
15 Şubat 2019 23:24
0
A+
A-

Bankalar kişilere kredi verirken birçok farklı değerlendirme ölçütünü göz önünde bulundururlar. Başvurulacak olan tutar yüksekse veya kişinin kredi notu düşük ise banka kefil talebinde bulunabilir. Geliri veya herhangi bir mal varlığı olmayan kişilerin kefilliği kabul edilmez. Bir kişinin kefil olması için net bir gelire sahip olması gerekmektedir.

Kefil Nedir?

Kefil kelime anlamıyla bir borca veya bir işe karşı ticareti gerçekleştiren kişi başarısız olduğunda bu borcu veya işi yapacağına söz veren kişi anlamına gelir. Banka kredilerinde ise borç krediyi çeken kişiye aittir. Eğer bu kredide kefil varsa borçlu kişi borcu ödemediğinde bu borç kefilden talep edilir. Bankaların bunu yapmasındaki en önemli sebep kendilerini garanti altına almak istemeleridir.

Krediye Kefillik Süreci

Kefillik süreci hemen devreye girmez. Kişi 3 ay boyunca borcunu ödemez ise yasal takibe takılır. Bu noktada devreye avukatlar girer ve borçlu kişinin geliri varsa bunun 1/4’üne el koyarlar. Eğer borcu çeken kişinin el koyacak bir mal varlığı veya net geliri yoksa kefillik bu süreçte devreye girer.

Buraya kadar kefilin ne olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini anlattık. Bu kısımdan sonra ise kefillik sürecinden nasıl kurtulunabileceğini anlatacağız.

Kefillikten Kurtulma

Bankalar yasal takibe takılan kredilerin ilerleyen aşamalarında borçlu kişiye kefil değiştirme hakkı verebilir. Bu durum her kredide geçerli olmamakla birlikte sadece sözleşmede yazıyorsa tanınır. Borçlu kişinin kefil olan kişiyi değiştirebilmesi için mevcut kefile denk bir kişiyi bulması gerekmektedir.

Borçluyu Zorlamak

Kefil olunan kişi sırf kefil bulduğu için borcu bilerek de ödemeyebilir. Bu noktada kefil olan kişinin borçlu kişiyi borcunu ödemesine zorlaması gerekmektedir. Bu sebeple de kefil olunan kişinin makul ve borcuna sadık birisi olması gerekmektedir.

Geçmişe Dönük Borç Çıkartmak

Bu yöntem riskli ve her zaman işe yaramayan bir yöntemdir. Örnekle anlatmak gerekirse, borçlu borcunu ödemedi veya ödeyemedi ve süreç kefilden borç talebine geldi. Bir alacak temin aşamasında sıra önemlidir. Eğer kefil olan kişi geçmişe dönük senet imzalar ve senet imzalanan kişi ilk alacaklı konumuna gelirse banka bu noktada devreden çıkabilir.

Tabi ki kefilin senet imzalayacağı kişi güvenilir olmak zorundadır. Yine bu yöntem her zaman işe yaramayabilir.

Rücu Davası

Kefil olan kişi mal varlığına dokunulmasını istemiyor ise kefil olduğu kişiye Rücu davası açabilir. Bu dava açıldığında kefil borcunu öderse ödediği borç kadar alacaklıyı borçlu hale getirebilir. Örneğin, borçlu kişiye kefil olan kişi 10.000 TL borç ödediyse bu borcu borçluya alacak olarak yansıtabilir. Eğer kişinin üzerine hiç bir mal varlığı veya gelir yoksa borcunu tahsil edemeyebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.