Kobi Kredi Türleri ve Kredi Veren Kuruluşlar

Kobi, küçük ve orta ölçekte ki işletmelere verilen isimdir. Kobiler bu ülkenin aslında en kilit oyuncularıdır. Bir ülkenin Kobisi güçlü olduğunda o ülkenin ekonomisi de güçlüdür çünkü bunlar ülkenin ticaret hacminin büyük kısmını oluştururlar. Kobilerin büyük kısmını Esnaflar oluşturur. Esnaflar işlerini büyütmek adına zaman zaman kredilere başvururlar. Devlette Kobilere özel önem verdiği için yılda en […]

Kobi Kredi Türleri ve Kredi Veren Kuruluşlar
5 Aralık 2018 21:39 | Son Güncellenme: 12 Mart 2019 19:25
15
A+
A-

Kobi, küçük ve orta ölçekte ki işletmelere verilen isimdir. Kobiler bu ülkenin aslında en kilit oyuncularıdır. Bir ülkenin Kobisi güçlü olduğunda o ülkenin ekonomisi de güçlüdür çünkü bunlar ülkenin ticaret hacminin büyük kısmını oluştururlar. Kobilerin büyük kısmını Esnaflar oluşturur. Esnaflar işlerini büyütmek adına zaman zaman kredilere başvururlar. Devlette Kobilere özel önem verdiği için yılda en az 1 kez kredi imkanı tanımaktadır.

Bankaların dışında esnaf kefalet ve ticaret odaları ve KOSGEB gibi kurumlarda kredi vermektedir. Burada ki amaç krediyi vererek Kobi’nin faaliyetlerini arttırması, daha fazla üretim ve satış yapmasıdır. Satış rakamları arttıkça toplanan vergide artacağı için bu devletin işine de gelmektedir. Kobi sahipleri birikimleri ile ev ve araba da aldıkları için birçok sektörü doğrudan etkilemektedir.

Vergi mükellefi olan kobiler bankalara başvurarak kredi talebinde bulunabilirler. Kredi almak için gelir vergisi beyannemesini göstermek birçok banka için yeterlidir. Tabi ki banka önce ilgili faaliyetlere ve satış rakamlarına bakacaktır. Ayda en fazla 1000 TL’lik fatura kesen esnaf ile 5000 TL’lik fatura kesen esnaf aynı kredi tutarında değerlendirilmez.

Kobi Kredileri

Kobi Kredileri özel oldukları için sadece iş yeri sahiplerine verilir. Bireysel kullanıcılar bu kredi türünden faydalanamaz. Kobi kredileri: Ticari Destek, İhtiyaç ve Ticari Taşıt olarak guruplara ayrılmaktadır. Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda kredi çekilebileceği gibi ticari araç alıp işlerini büyütmek içinde kredi çekebilir.

Krediyi alabilmek için ödenen verginin yüksek olması ve zarar gösterilmemesi gerekmektedir. Birçok esnaf gelirden çok gider faturası beyan ettiği için vergi levhasında gelir gözükmez. Bu durumda da bankalar kredi vermeyebilir.

Bankalar işletmeleri dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Sahip olunan araç sayısı, iş hacmi, çalıştırılan işçi sayısı ve diğer faktörler bankalar açısından önemlidir. Kobi destek kredilerini KOSGEB’de vermektedir. Kosgeb’in değerlendirme şartları ise çok daha farklıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.