Ana Sayfa Banka Dışı Finans Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yöntemleri

Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmanın Yöntemleri

Yaşam pahalılığı, asgari ücretin az olması ve diğer sebeplerden dolayı insanlar deyim yerindeyse bankalara çalışmak zorundadır. Ekonomik sistemlerinde borç üzerine evrilmesi sebebiyle insanlar borçlarından dolayı rahat bir yaşam süremediği gibi hayatına bile son verebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre stres insanın ömrünü kısaltmakta ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. İnsanların sürekli borç içerisinde olması da stresin en önemli sebebidir. Bu sebeple borçlardan kurtulmak rahat bir yaşamın anahtarı anlamına gelir. Bu yazımızda kredi kartı borçlarını tamamen kapatabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bankalarla İrtibat

Yasal takibe düşmek veya borcun avukatlara düşmesi çok yıpratıcı bir süreçtir ve süreç esnasında borç daha fazla artmaktadır. Yine bir kere yasal takibe düşülmesi durumunda tüm finansal geçmiş yok olmaktadır. Bu sebeple yasal takibe takılmadan en azından asgari ücret ödeyerek kartları geçiştirmek gerekir. Tabi ki durum buraya gelmeden erken önlem almak önemli olsa da Türk insanının karakterinde erken önlem alma gibi bir alışkanlık yoktur.

Yasal takibe düşmemek için yapılması gereken şey bir borç çizelgesi çıkarmaktır. Şahsa olan borçlar kısa süreliğine olsa da ertelenmeli ve kredi kart borçları net olarak bu çizelgeye yazılmalıdır. Eğer borçlar gelirden daha yüksekse harcamalarda kısıtlamaya gidilmelidir. Yine de bir çıkış yöntemi yoksa borçlar yapılandırılmalıdır. Borçların yapılanması durumunda faiz sebebiyle ana para artsa da düzenli bir ödeme planı çıkarıldığı için borçları ödemek daha da kolaylaşmaktadır. Bu aşamada yapılması gereken kişiye uygun bir aylık ödeme planı belirlemek ve bu ödeme tutarı ödenirken de harcamaları kısarak birikim yapmaktır. Bu şekilde yasal takibe düşülmez ve gelecekte ki finansal hareketler de zarar görmez.

Krediler

Günümüzde borcu borçla kapatmak sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Uzun vadede finansal açıdan zararlı bir hareket olan bu yöntemle kısmende olsa kısa vadede kazanç elde edilebilir. Bu duruma ise son aşamada başvurulmalıdır. Tabi ki bankalar borçlarını düzenli ödeyemeyen kişilere kredi hizmeti vermemektedir. Bu sebeple yasal takibin 2-3 ay öncesinde kredi başvurusu yapmak gerekir.

Borç transferi adı verilen bir kredi hizmeti bulunmaktadır. X bankasına borcu olan kişi Y bankasından borcun tamamını kredi olarak çeker ve Y bankası X bankasına tüm borcu öder. Bu noktada ödeme yapılması gereken tek banka Y bankasıdır. Bu şekilde de borçların aylık vadesi daha da azalmaktadır. Sonuçta her ay 3-4 adet kredi kartı ödemektense bir yere aylık kredi taksiti ödemek çok daha kolaydır.

Harcamaları Azaltmak

Harcamaları azaltmak için ilk yapılması gereken aylık her yapılan harcamayı tespit etmektir. Bu harcamalar tespit edildikten sonra gereksiz olanlar elenir ve bir sonra ki ay bu harcamalar yapılmaz. İnsanlar tüketim ekonomisi çağında o kadar çok gereksiz harcama yapmaktadır ki bazen bunların farkında bile değildir. Bu yüzden gereksiz harcamalar kısılmalı ve artan para ile borçlar ödenmelidir.

Bunların dışında ek iş bulmak, mesaiye kalmak, ek gelir yaratmakta borç ödemek için kullanılan yöntemlerdir. Tabi ki günümüz şartlarında bunları yapmak hem yetenek hemde büyük çaba gerektirmektedir.

Bu 3 yöntem başarılı bir şekilde uygulanırsa kısmende olsa kredi kartı borç batağından kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz