Ana Sayfa Bankacılık BDDK’dan Değersiz Alacakların Kayıttan Düşmesine İlişkin Düzenleme

BDDK’dan Değersiz Alacakların Kayıttan Düşmesine İlişkin Düzenleme

BDDK’ yapılan yönetmelik değişikliği ile kredi borçları siliniyor mu? Takipte olan, tahsili mümkün olmayan, İcrada olan kredi borçlarını siliniyor mu? Alınamayan alacaklar kayıttan düşecek mi? gibi sorularınıza kısaca cevap verelim;

borç silinmesi, kredilerin silinmesi gibi bir durumdan ziyade bankaların muhasebe kayıtlarında düzenlemeye gidilmiştir. Borçlu açısından değişen bir durum değildir banka sadece tahsilinde zorlandığı alcağı yönetmelik çerçevesinde bilançolarını ve donuk kredi pozisyonunu hafifletme amaçlıdır. Kısaca bankaların bilançolarını tutturma ve finans dirençlerini arttırma amacındadır.

Yasal takip vb süreçler deva edebileceği gibi alacakların varlık yönetimi şirketlerine devri ile alacağın takibi aynen devam edecektir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Basel Bankacılık Denetim Komitesi ilkelerine uyumlu olarak değersiz alacakların kayıttan düşmesine ilişkin yeni bir düzenlemeye gidildi.

BDDK tarafından “Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Muhasebe Uygulamaları İle Finansal Tabloları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikler kapsamında “zarar niteliğindeki krediler/alacaklar” hesaplarında izlenen ve borçlunun temerrüdü nedeniyle ömür boyu beklenen kredi zararı karşılığı veya özel karşılık ayrılan kredilerin geri kazanılmasına ilişkin makul beklentiler bulunmayan kısmı, ilk raporlama döneminden itibaren TFRS 9 kapsamında kayıtlardan düşülebilecek.

Düzenleme ile kayıttan düşme uygulaması, alacak hakkından vazgeçilmesi sonucunu doğurmayacak ve kayıttan düşme uygulamasına ilişkin hususlar (makul beklentilerin bulunmadığına ilişkin göstergeler, takip politikaları, kayıttan düşme politikası, kayıttan düşülen tutarlar ve benzeri) finansal tablo dipnotlarında açıklanacak.

Yönetmelikler, 19 Temmuz 2019’dan geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Kaynak: https://www.bloomberght.com/bddk-dan-degersiz-alacaklarin-kayittan-dusmesine-iliskin-iki-duzenleme-2238865

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz