Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? Finlandiya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? Finlandiya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, Baltık Denizi’nin kıyısında yer almaktadır. Başkenti Helsinki şehri olan ülke, İskandinav Yarımadası içerisinde yer almaktadır. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batı kısmında ise İsveç ülkesi bulunan Finlandiya’ya gitmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, Finlandiya vizesi almak zorundadırlar. Gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi vatandaşlar ise 180 gün için 90 günü geçmeyecek şekilde Finlandiya vizesi almaktan muaf tutulmuşlardır. Peki Finlandiya vizesi nasıl alınır? Finlandiya vizesi başvuru ücreti ne kadardır? Finlandiya vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? Finlandiya vizesi almak için gerekli olan başvuru şartları nelerdir? Bu sorular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi Nasıl alınır?

Finlandiya vizesi almak isteyen vatandaşlar, öncelikle Serhat amaçlarını belirlemelidirler. Finlandiya ülkesi Avrupa birliği içerisinde yer aldığından dolayı, Schengen vize başvurusu olarak gerçekleştirilir. Öncelikle konsoloslukların dijital sayfasından başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Konsolosluğun sizden istemiş olduğu ek belgeleri de hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız zorunludur. Bunun dışında konsolosluktan edindiğiniz bilgiye göre ödemeniz gereken başvuru ücretini zaman da ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluk ya da yetkili vize acentaları, vize başvurunuzu iptal edebilir.

 Finlandiya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Finlandiya vizesi  sahibi olmak isteyen bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, bize harcı olarak €60 (Euro) öderler. Bunun yanı sıra konsoloslukta ya da yetkilendirilmesi acentalarında yapılan ek hizmetler için ek ücretler de ödenebilmektedir. Finlandiya vizesi başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvuru yaparken vize başvuru ücretini de yatırmak zorundadır. Ücret yatırılmadığı sürece bize başvuru değerlendirme süreci başlamayacaktır.

Finlandiya Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da vize almak için gerekli olan bazı belgeler vardır. Belgeler Finlandiya ne amaçla gittiğinizde göre değişebilmektedir. Ancak her yerde aynı olan ve geçirmesi zorunlu olan bazı belgeler vardır. peki Finlandiya vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? Finlandiya vizesi almak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Finlandiya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken ek belgeler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu belgelerin, poşet dosya içinde bulunması zorunludur.

 Finlandiya Vizesi Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Finlandiya vizesi almak için öncelikle başvuru formu doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca ek belgeleri hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurmalı, başvuru formu doldurma sırasında size belirtilmiş olan Finlandiya vizesi başvuru ücretini de ödemiş olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız zaman Finlandiya vize başvuru değerlendirmeniz başlayacaktır. Ancak vermiş olduğunuz belgelerde eksik ya da hata gözlenirse vize başvurunuz konsolosluk ve yetkili vize acentaları tarafından reddedilebilir. Eğer başvuru ücretini ödemediyseniz de aynı sorunlarla karşılaşmanız çok doğaldır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz