Kartım Hata Kodu Verdi Ne Yapmalıyım?

Kartım Hata Kodu Verdi Ne Yapmalıyım?
5 Eylül 2020 22:34
0
A+
A-

Kredi kartı kullanan herkes çeşitli hata kodları ile karşılaşabilir. Kredi kartının hata vermesi sadece karttan kaynaklanmaz. Hata kodu almanın sebebi POS makinesinin arızalı olması da olabilir. Herhangi bir hata kodu almanız durumunda POS makinesinin doğru çalışıp çalışmadığına dair iş yeri sahibinin kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Hata kodunu bilmeniz sorununuzun çözülebilmesini kolaylaştıracaktır.

Hangi Hata Kodları İle Karşılaşılır?

Hata kodlarının ayrı ayrı çözümü bulunur. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli detay hangi hata kodu veya sorunla karşı karşıya kaldığınızı bilmek. Bu hatalardan bazıları sıklıkla karşımıza çıkmakta iken bazıları ise hiç karşılaşmadığımız hata kodları olmaktadır. Her sorun ile alakalı ayrı hata kodunun olduğunu da bilmek gerekir. Tüm hataların ayrı çözümü vardır ve çözüm yöntemleri farklı olmaktadır. Ayrıca hata kodunun ne olduğunu bildiğinizde hata mesajını da öğrenebilirsiniz.

Yetersiz Bakiye Kodu ve Çözümü

Yetersiz bakiye hata kodu 51: olarak görünür. Eğer bu hata ile karşılaşmışsanız kartınızın limiti yaptığınız harcamadan daha az demektir. Bankalardan alınan kredi kartlarının müşterilerin kullanması için belirli miktarlarda limiti olmaktadır. Bu limit yaptığınız harcamanın ertesinde kartınızdan düşer. Kartınıza ödeme yapıldığı an ise limitiniz tekrar yükselir. 51 hatası ile karşılaştığınızda çözüm için yapmanız gereken ilk adım bankanız ile görüşmektir. Bankanız ile görüştükten sonra kart limitinizin bir daha kontrol edilmesini istemelisiniz.

Kredi Kartı Hata Kodları
Kredi Kartı Hata Kodları

Karşılaşılabilecek Diğer Hata Kodları ve Çözümleri Nelerdir?

Kart ile alışveriş anında “Kartı temin ettiğiniz bankaya ulaşmalısınız” hatası ile karşılaşırsanız sorunun bankanızdan dolayı olduğu söylenebilir. Bunun sebebi bankanın kartı kapatması veya ödeme yapmayı durdurduğu anlamına gelebilir. Bu hata mesajı görüldüğünde banka ile görüşülerek destek alınabilir.

Hata olarak karşınıza çıkan kod 4. Genelde ödeme yapacağınız site veya kurumla ilgili sorun olduğu söylenebilir. Limitinizi ve kart bilgilerinizi kontrol ettiğiniz halde “İşlem onaylanmadı” mesajını görüyorsanız işletme yeri ile iletişime geçebilirsiniz. Hata kodu 14: Bu kodun oluşmasının sebebi ise kart numaranızı doğru girmemenizdir. Hatanın çözümü için bütün bilgilerinizi eksiksiz ve doğru yazmanız yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.