Ana Sayfa Bankacılık ATM Para Yatırma Limitleri

ATM Para Yatırma Limitleri

ATM Para Yatırma Limitleri
ATM Para Yatırma Limitleri

ATM para yatırma limitleri ne kadar? Atm’ler günlük bankacılık işlemlerimizde çok sık kullandığımız araçlardır. Çoğu zaman şubede sıra beklemek yerine Atm’den birçok işlemimizi halledebiliriz. Günümüzde Atm’ler şubedeki birçok işlemi gerçekleştirmektedir. Bu sayede hem dijital kullanım artmakta hem de şubede bekleme süreleri azalmaktadır. Özellikle pandemi döneminde dijital kullanımların artması ve şubede insan yoğunluğunun azalması için birçok kampanya düzenlenmektedir.

Atm’lerde çok sık yapılan işlemlerden bir kaçı para yatırma ve para çekme işlemleridir. Şubelerde bu işlemler için çoğu zaman hem sıra beklemek zorunda kalırsınız hem de belirli bir ücret ödersiniz bu nedenle özellikle para yatırma işlemi çok sık tercih edilmektedir. Para yatırma işlemlerinde çok eleştirilen konulardan birisi Atm para yatırma limitleridir. Çoğu zaman bu limitler kişilere yetersiz gelmektedir.

ATM Günlük Para Yatırma Limitleri

Birçok banka Atm’den günlük para yatırma limiti uygulaması yapmaktadır. Bu limit bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de genellikle kişilerin nakit alışkanlığı bazında belirlenmektedir. Yani bireysel bir müşterinin nakit yatırma limiti ile ticari bir müşterinin nakit yatırma limiti aynı değildir. Bu nedenle bu uygulama müşteriden müşteriye göre değişiklik göstermektedir.

Atm’den Ne Kadar Para Yatırabilirim?

Atm’den para yatırma limiti müşteri bazında değişmektedir. Bireysel bir müşterinin kredi kartına ya da hesabına yatıracağı tutarlar değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle hesaba yatırılan tutar bireysel müşterilerde 3.000 TL olmaktadır. Ticari müşterilerde bu tutar 10.000 tl’ye kadar çıkabilmektedir. Bu tutarları bankalar belirliyor ve her banka kendi müşteri özelinde yatırma limitlerini belirliyor. Atm’lerde para yatırma limiti 50 banknotu geçmeyecek şekilde belirlenmiştir. Bu tutardan fazla bir banknotu Atm’ye verdiğinizde Atm’de para sıkışması söz konusu olacak ve bankanın müdahalesi gerekecektir.

Para Yatırma Limiti Neden Konuyor?

Atm para yatırma limitleri genellikle çok yüksek montanlı işlemlerin engellenmesi adına koyulmaktadır. Özellikle yasa dışı tutarların bankaya aktarılmasının önüne geçilmesi için bu limitler belirlenmektedir. Müşteri özelinde limitlerin belirlenmesinde de çok yüksek tutarlar işlemiyor, her müşteri kendi yatırma alışkanlığına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bankalar bu limitleri belirlerken müşterilerin alışkanlıklarını göz önünde bulundurmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz