Ana Sayfa Kartlar NİSAN 2020 VE MAYIS 2020 KREDİ KARTI HARCAMALARI NASIL DEĞİŞTİ?

NİSAN 2020 VE MAYIS 2020 KREDİ KARTI HARCAMALARI NASIL DEĞİŞTİ?

Nisan ve Mayıs aylarında kredi kartı harcamaları beklenenden yüksek oldu. Kredi kartı harcamalarının geçtiğimiz süreçlerden de etkilenerek düşüşe geçtiği son zamanlarda biliniyordu. Bu durum artık normalleşme süreci ile birlikte ortadan kalkmaya başladı. Nisan ve Mayıs ayında kredi kartı harcamalarındaki artışın miktarı ve artışın temel nedenleri hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Şu anda içinde bulunduğumuz korona virüs ile mücadele dönemini yavaş yavaş atlatmaya ve normalleşme sürecine girmeye başlıyoruz. Bu durumun kredi kartı kullanımlarına da etkileri olmakta. Kredi kartı kullanımları söz konusu olduğunda ise kredi kartı harcamaları konusunda yüksek miktarda artış gerçekleşti. Normalleşme sürecinde birçok insan tüketim ihtiyacı ve talep ettiği şeyleri yerine getirmek için kredi kartlarını kullanmaya başladı. Aynı zamanda kredi kartının bazı ayrıcalıklar sağlaması, kullananları yormadığı gibi kolaylıklar sağlaması ve bunun üzerine çıkmış olan korona virüs ile insanların daha hijyenik ve sağlıklı olduğunu düşünen iş yeri çalışanları, insanları kredi kartını kullanmaya diğer bir deyişle kredi kartından yararlanmaya teşvik etti. İnsanlar ise bunun üzerine kredi kartını yoğun bir şekilde kullanınca yetkili kişiler, kredi kartı kullanımındaki bu artışların ayrıntılı bir şekilde takip edilmesini istedi. Peki 2020 yılının Nisan ayında kredi kartı harcamaları ne kadardı? Nisan ve Mayıs ayında kredi kartı harcamalarındaki yüzdelik oran kaçta kaç arttı? Merak edilen soruların cevaplarını yazımızda derledik. İşte Nisan ve Mayıs ayları kredi kartı harcamaları ile ilgili istatistikler.

Nisan Ayında Kredi Kartı Harcamaları Ne Kadardı?

Kredi kartı harcamaları takip edildiğinde 17 Nisan ayının haftasında hem banka hem de kredi kartı kullanılarak toplamda 15.2 milyar TL tutarında harcama yapılmış. Ayrıca bir önceki hafta harcanan tutar 16.9 milyar TL olduğundan harcamalar yüzde 13 artmış oldu. Yapılan işlem adedi ise yüzde 8 artarak 90 milyona yükseldi. Bir önceki yıl ile kıyasladığımız zaman ise 2020 Nisan ayı kredi kartı harcamaları yüzde 6 azalırken kredi kartından işlem adedi de aynı şekilde yüzde 13 azalmıştır.

Mayıs Ayında Kredi Kartı Harcamaları Ne Kadardı?

Nisan ayında olduğu gibi mayıs ayı harcamaları da ayrıntılı bir şekilde takip edildi. 29 Mayıs haftası içinde yapılan bu takiplere göre mayıs ayı harcamaları 80.2 milyar TL ye ulaştı. Buna göre de mayıs ayında yapılan harcamaların tutarı nisan ayında yapılan harcamaların tutarına göre yüzde 44 arttı. Mayıs ayındaki bu harcamaların geçen yıl aynı ayda yapılan harcamalarla karşılaştırıldığında ise yüzde 11’lik bir azalış olduğu gözlemlendi.  Normalleşme sürecine girmemize rağmen mayıs ayındaki kredi kartı harcamalarında azalma olması yine de dikkat çekti.

Yukarıda yer alan bilgilere göre kredi kartı harcamalarında ülke çapında bir dalgalanma mevcuttur. Dönemsel olarak kredi kartı harcamaları hakkında merak ettikleriniz için bizi takip etmeye devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz