Ana Sayfa Bankacılık İşyerim İçin Pos Cihazını Hangi Bankadan Almalıyım?

İşyerim İçin Pos Cihazını Hangi Bankadan Almalıyım?

Kredi kartıyla alışveriş yapma alışkanlığı giderek arttığı için POS cihazlarının önemi de giderek artıyor. POS cihazları yazarkasa özelliğine de sahip olduğu için bu cihazların her işletmede olması gerekiyor. Diğer yandan, işletme sahiplerinin POS cihazı seçimi yaparken çalışacağı bankayı iyi seçmesi gerekiyor çünkü bazı POS cihazları işletme açısından birçok avantaja sahip olabiliyor.

Bu yazımızda da işletme sahipleri için en avantajlı POS hizmetine sahip bankaları listeleyeceğiz.

POS Komisyon Oranları

Bankalar işletme sahiplerine ücretsiz olarak POS cihazları verse de yapılan her işlemde komisyon almaktadır. Bu komisyon oranları bankadan bankaya farklılık gösterirken genellikle uygulanan oran %1’dir. Kısacası, yapılan 1000 TL’lik işlemde banka 10 TL işlem ücreti talep etmektedir.

Belirli şartların sağlanması durumunda da birçok bankanın komisyonsuz POS hizmeti de bulunmaktadır.

TEB POS Hizmeti

TEB’in esnaflara özel olarak verdiği birbirinden farklı Pos hizmeti bulunmaktadır. Ortak Pos, DCC Pos, Sanal Pos ve Yazar Kasa Pos bunlardan bazılarıdır. Bu hizmetlerin her birinin birbirinden farklı avantajları ve özellikleri bulunmaktadır. Örneğin, bir cafe veya büfe işletiyorsanız müşteri portföyünüz çok farklı olacağı için Ortak Pos hizmeti sizin için en avantajlısı olacaktır.

TEB’in Pos hizmeti için talep ettiği komisyon oranı da işletmenin potansiyeline göre değişmektedir. Komisyon oranları için bankanın şubesinden net bilgi alabilirsiniz. Pos cihazı hizmetinden yararlanmak için 12 aylık taahhüt vermek zorundasınız. Bu süre maksimum olarak 36 aydır. Yine bu hizmeti kullanabilmek için 1 ayda en az 2000 TL’lik işlem yapılması gerekmektedir.

Akbank POS Hizmeti

TEB’de olduğu gibi Akbank’da da birbirinden farklı POS hizmetleri bulunmaktadır. Bu cihazlar yazar kasa özelliğine de sahip olmakla birlikte her kredi kartıyla işlem yapabilmektedir. Akbank POS hizmetinden yararlanabilmek için minimum 12 ay, maksimum 36 ay tahahhüt vermek zorundasınız.

Yapıkredi POS Hizmeti

Yapıkredi’nin Komisyonsuz POS adını verdiği bir hizmeti bulunmaktadır. Örneğin, “Komisyonsuz POS 1.500 TL” hizmetinde aynı ay içerisinde bu POS cihazından yapılan 1500 TL’lik işlemlerden herhangi bir komisyon talep edilmemektedir. İşletme sahibi bu tutardaki harcamayı aynı gün içerisinde banka hesabına çekebilmektedir. Hizmetten yararlanabilmek için sabit POS cihazına sahip olması gerekmektedir. Mevcut Yapı Kredi Bankası müşterileri bu hizmetten faydalanmak için 100 TL değişim bedeli ödemek zorundadır.

Bankanın başka bir POS hizmeti olan “World Özellikli Komisyonsuz POS 30.000 TL” hizmetinde ise aynı ay içerisinde 30.000 TL’ye kadar yapılan işlemden herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Yapılan tüm işlemler 3 aya kadar taksitli olarak yapılabilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak için ise 2 adet Yazarkasa POS, GSM veya Sabit POS cihazına sahip olmak zorundasınız.

Artık birçok bankanın Komisyonsuz POS hizmeti bulunmaktadır. Bu komisyon ise tamamen işletmenin yaptığı ciroyla alakalıdır. Genellikle küçük market sahiplerinin yararlandığı bu POS cihazları için bankaların müşteri hizmetlerinden veya şubelerinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

En iyi POS veya En avantajlı POS cihazından ziyade sizin işletmeniz için en uygunun hangisi olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Örneğin, turistik bir bölgede işletmeniz bulunuyorsa DCC Pos cihazı kullanmanız gerekmektedir. İşletmenizin cirosuna veya müşteri portföyüne göre en avantajlı komisyon oranlarına sahip bankayı seçmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz