Ana Sayfa Bankacılık Bankaların Kara Listeleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Bankaların Kara Listeleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Bankaların Kara Listeleri Hakkında Yanlış Bilinenler
Bankaların Kara Listeleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Kara listeyi kısaca tanımlayacak olursak bankaların yasal olarak takip ettiği kişileri içerir diyebiliriz. Yani eğer bankalardan kredi çekmişseniz, kredi kartı kullanmışsanız; fakat borçlarınızı zamanında düzenli bir şekilde geri ödememişseniz o halde kara listeye alınmışsınız demektir. Geçmiş borçlarınızdan ötürü kara listede olduğunuzda ise gelecekteki bankalarla aranızda olan ekonomik yaşantınızda sıkıntılar çekeceksiniz demektir.

Bir de kredi notu olarak adlandırılan bir kavram bulunmaktadır. Kredi notu da aynen kara liste gibi geçmişteki borçlarınızı gözetir; fakat sadece borçlarınızı aksatmış olmanızı değil, ayrıca borçlarınızı düzenli ödemiş olmanızı da dikkate alır. Yani kredi notunu yükselterek iyiye, düşürerek kötüye gidebilirsiniz. Fakat kara listede olmak demek bu işin sadece kötü yanını yansıtmaktadır.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

l Kara listede olup olmadığınızı merak etmekte çok haklısınız. Çünkü her an bankalardan kredi çekme gereksinimi duyulabilecek bazı acil durumlar olabilir.

l Bu nedenle kara listede olduğunuzu ekonomik anlamdaki dar bir zamanınızda öğrenmek, yapacağınız birçok ekonomik planı alt üst edecektir.

l Müşterisi olduğunuz bankanın kara listesinde olup olmadığınızı bankanızın şubesine giderek öğrenebilirsiniz.

l Ayrıca banka şubesinden öğrenmek dışında, bir alternatif olarak, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla da bankaların kara listesinde olup olmadığınızı, kredi sicilinizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kara Listedeyken Kredi Çekebilir miyim?

Kara listede yer aldıysanız bankalardan kredi çekmenizde veya kredi kartı almanızda birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Çünkü birçok banka kredi veya kredi kartı verirken kredi sicilinizi de bir kriter olarak saymaktadır.

Eğer geçmişte kara listede yer alıp sonradan kara listeden çıktıysanız elbette o an kara listede olmamanız büyük bir avantaj olacaktır.

Fakat geçmişte kara listede bulunmuş olmanız, bankaların size kredi verirken biraz tereddütlü olabileceği anlamına gelmektedir.

Fakat kredi sicilinizi kredi kartı borcunuzu veya bankadan çektiğiniz kredi borcunuzu uzunca bir süre düzenli bir şekilde ödüyor olmanız durumunda bankalar size kredi vermeyi reddetmeyecektir.

Bankaların tek istediği şey güvenilir bir müşteridir. Verdikleri borcu geri alabilip alamayacaklarını düşünürler.

Sizin eğer borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen bir müşteri olduğunuzu görürlerse elbette kredi verme konusunda da size güveneceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz