2. El Araç Piyasası Daha da Yükselecek

2. El Araç Piyasası Daha da Yükselecek
27 Nisan 2022 23:56
0
A+
A-

Son aylarda artan araç fiyatları araç sahiplerini sevindirse de sonuç olarak yeni bir araç almak yada elinde aracın modelini yükseltmek neredeyse imkansız hale geldi yine ikinci el araçlarda oluşan fiyat belirsizliği de cabası neredeyse tutturabildiğine fiyat oluşması keyfe keder kılıfıyla istenen fahiş fiyatlar ikinci el araçlarda ciddi bir fiyat artışına neden olmuştur.

2020 Yılında ortalığı kasıp kavuran korona rüzgarı ile birlikte sıfır araçlarda bulunan arz sıkıntısı ve ikinci ele artan talepler, yine ülkemizde oluşan döviz hareketleri ile birlikte araçlar neredeyse iki katı bir fiyata hatta fahiş denebilecek talepler oluşmaya başladı.

Peki, ikinci el araç fiyatları ne olur derseniz ramazan bayramı sonrası sıfır araçlarda Mayıs 2022 de yapılacak %25 gibi bir zam beklenmektedir. zaten arz sıkıntısı olan sıfır araçlarda zam ile birlikte fiyat artısı yukarı doğru tırmanacağı da aşikardır.

İkinci el araçlar da sıfır araç sıkıntısı ve mayıs ayında gelmedi beklenen %25 zam birlikte değerlendirildiğinde ikinci elde ciddi bir fiyat artışı beklenmelidir. İlk etapta araç sahipleri fiyat artışından memnun olsa da aslında artan fiyatlar bir üst modele geçmek isteyenler için hiçte iç açısı sayılmaz aracınızın değerinin iki kat olması aslında alınması planlanan aracında fiyatının artması demektir. Sattığınız aracı aynı gün aynı fiyata almanız neredeyse imkansız.

Sonuç olarak ikinci el araçlarda mayıs ayı ve takibi aylarda fiyatlarda artış beklenmelidir. Sıfır araçlara gelecek %25 zam, yaz ayları ile birlikte araç alımlarının artması gibi etkenlerde düşünüldüğünde fiyatların artması gayet olağan görülmektedir.

İkinci Ek Araç Fiyatları ne Zaman Düşer

İkinci el araba fiyatlarının yaz ayları sonunda fiyat konusunda yatay bir seyire gireceği beklenebilir Yine global anlamda gıda tedarik zincirlerinin eylül ekim gibi ciddi sekteye uğrayacağı düşünüldüğünde öncelik sıralaması nedeniyle araçlarda fiyat istikrarı hatta aşağı yönlü bir durum oluşması olağan olacak gibi görünmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.