Ana Sayfa Bankacılık Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilir?

Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilir?

Birçok sigortalı çalışan ne kadar kredi çekebileceğini merak etmektedir. Bankaların ise kredi verirken belirli şartları bulunmaktadır. Sigortalı çalışma şartı ise tek başına yeterli değildir. Kredi notu ve sahip olunan taşınmaz varlıklar da aylık düzenli gelir kadar önem arz etmektedir.

Kredi başvurusunun onaylanmamasının en önemli sebeplerinden birisi başvurulan tutardır. Eğer kişi gelirinden çok fazla krediye başvurursa bankalar bu başvuruyu reddeder. Reddedilen başvurular ise kredi notunu olumsuz etki ettiği için başvuru esnasında ki tutar konusunda nokta atışı yapılmalıdır.

Kredilerin taksitleri ise kişinin maaşının %40 ile %70’i arasında belirlenmektedir. Genellikle bankalar %50 oranını kullanılırlar. Bankalarda ki genel vade oranı 36 ay olsa da kişiye özel tekliflerle bu vade oranı artabilir. Yine bir şube veya banka 50,000 TL krediyi onaylamaz iken diğer bir banka bu krediyi onaylayabilir. Bu durum tamamen kişi ile banka arasında ki geçmiş ilişkiye bağlıdır. Örneğin, bir bankadan uzun süre kredi kartı kullanılması veya maaşın o bankadan alınması kredi almak için önemli bir kıstastır.

Maaş Tutarına Göre Çekilebilecek Kredi Tutarı

1.600 TL – 25.000 TL
2.500 TL – 50.000 TL

Bu tutarlar yukarıda saymış olduğumuz kriterlere bağlı olarak değişmektedir. Yine kredinin türüne göre de çekilebilecek olan tutar değişir. Taşır kredilerinde aracın %70’ine kadar kredi çekilirken ev kredisinde bu tutar %50’ye düşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz