Ana Sayfa Bankadan Satılık İcradan Araç Nasıl Alınır Başvuru ve Şartlar

İcradan Araç Nasıl Alınır Başvuru ve Şartlar

İcra takibi kapsamında borçluların araçları haczedilebilir. Bu kapsamda haczedilen araçlar satış gününe kadar emniyet otoparkında ya da yedi emmin deposunda bekler. Araca haciz işlemi uygulandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde araç satışa çıkarılır.

İcralık olan bu arabaların satış işlemleri ihale yoluyla yapılır ve bu ihaleye koşulları sağlayan herkes katılabilir. İhaleye katılan insanlar belirli teklifler vererek arabayı en uygun fiyata almaya çalışır. İhale bittiğinde diğerlerine göre fazla teklif veren kişi arabanın sahibi olur.

İcralık Araç İhalesine Katılma Şartları

İcra daireleri belli zaman aralıklarıyla haczedilen araçlar için ihaleler düzenler. Bu ihalelere katılmanın bazı şartları vardır. Bu şartları yerine getiremeyen kimseler ihaleye katılamaz. Öncelikle ihaleye katılmanın ilk şartı; 18 yaşını doldurmuş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

Türk vatandaşlığına sahip bireyler siciline bağlı olduğu nüfus müdürlüğünden bir adet ikametgah belgesi alarak icra müdürlüğüne ihaleye katılmak istediğine dair bir dilekçe ile başvurmalıdır. İhaleyi düzenleyecek olan icra dairesi; ihalenin nasıl düzenleneceğine dair bir İhale Şartnamesi hazırlar. Bu şartnamenin ihaleye katılacak kişiler tarafından detaylı incelenmesi ve istenen tüm belgeleri tamamlaması gereklidir.

İhaleye katılmak için tamamlanması gereken belgelerin dışında icra müdürlüğü tarafından belli bir miktar teminat yatırılması istenir. Bu teminat nakit olabileceği gibi bir bankanın vermiş olduğu teminat mektubu şeklinde de olabilir. Teminat bedeline ilişkin makbuz yahut mektubun icra müdürlüğüne sunulmadan ihaleye katınılması mümkün değildir.

Tüm gerekli belgeler ile teminat bedeli tamamlandıktan sonra icra müdürlüğünde bir başvuru formu doldurmalısınız. Bu başvuru formunu icra müdürüne sunarak onun kabulünü almalısınız. İcra müdürü, katılım belgenizi onayladıktan sonra ihale tarihinde katılım belgenizle ihalede teklif verebilirsiniz.

İcralık Araç İhalesine Katılmaya Engel Durumlar

İhaleyi yapan müdürlükte idari bir göreve sahip olunması durumunda ihaleye katılmak yasaktır. İhaledeki işlemlerle görevli olunması ya da bir görevlinin eş veya ikici derece hısımı olunması durumunda ihaleye katılmak yasaktır. Reşit olmayan, akli dengesi yerinde olmayan kişilerin de bu ihalelere katılması yasaktır. Mahkeme tarafından ihaleye katılması yasaklanan kişilerinde ihaleye katılması mümkün değildir.

İcralık Araç Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

İcradan araç almak oldukça karlı olabileceği gibi bazen bazı zararları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bir araç için ihaleye girmeden evvel bazı huşulara dikkat etmenizde yarar vardır. İlk olarak ihalesine girmek istediğiniz aracı ihale tarihinden önce yeddi emin deposunda gidip incelemelisiniz. Gerekirse yanınızda bir araç ustası götürerek muayene ettirebilirsiniz. Aracı kontrol ederken aracın İhale Şartnamesinde yazan özelliklere sahip olup olmadığını tespit etmeyi unutmayın.

Ayrıca ihaleden almak istediğiniz araca ilişkin hasar kaydını ve araca ait bir borç olup olmadığını ilgili kurumlardan sorgulayın. Bu husus çok önemlidir ki; bazen dışarıdan fark edilemeyen hasarlar olabilir. Bunu ancak sistemden sorgulayarak görebilirsiniz. Nitekim araca ait banka rehni gibi ayni haklarda varsa; ileride problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

İcralık Araç İhalesininKazanılması

İcralık aracın ihalesinikazanırsanız ve aracı almak isterseniz; ihale bedelini, ihale gününden itibaren 10 gün içerisinde icra daireisinin banka hesabına yatırmanız gerekmektedir. İhale bedelini yatırdığınızda aracı hemen alıp gidemezsiniz. Araca ilişkin gerekli belgelerin düzenlenmesi ve icradan size satışı gerçekleşmesi 15-20 gün zaman alabilir. Özellikle aracı ihalede alan kişi, aracın muayenesini yaptırmak, ruhsatını üzerine almakla yükümlü olur. Ayrıca bu işlemlere ilişkin masraflarda ihaleyi kazanan kişi tarafından karşılanır.

Bir başka durum olarak da ihaleyi kazanan kişinin araca teklif olarak sunduğu parayı 10 iş günü içerisinde yatırmaması yaşanabilir. Bu durumda aracın satış işlemi iptal olur ve yeni bir ihalede satılmak üzere bekletilir. Parayı zamanında yatırmayan kişinin ise vermiş olduğu teminat parasının çok büyük bir kısmına el konulur.

İcralık Aracın İhalesinin Kaybedilmesi

İcralık aracın ihalesi kazanılamamış ise yapılacak pek bir şey yoktur. Sadece teminat olarak verilen para geri alınır.İhaleyi kazanamayan kişi parayı peşin olarak teslim ettiyse ihale sonunda kazanamadığı için parası iade edilir. Banka dekontunu teminat olarak getiren kişiye ise parası 1 ve 3 iş günü içerisinde banka yoluyla gönderilir.

İcradan Araba Almak Ucuz Mudur?

İcra dairesi tarafından satışı gerçekleştirilecek olan araçlar; piyasa değerinin yarısından ihaleye çıkarılır. Bu sebeple icralık araçların piyasaya göre daha ucuz alınması mümkündür. Ancak bu durum her zaman icradan alınacak aracın ucuz olacağı anlamına gelmemektedir. Aracın icradan alınabileceği fiyat ihaleye katılan kişilerin tutumuna göre değişir. Özellikle lüks araçlar için ihale açıldığında çok daha fazla insan ihaleye katılır ve ihalede ortam kızışabilir. Kısacası icradan ucuza araba alıp almamak ihaleden ihaleye değişmektedir. Eğer ihaleye girmeden önce girenler ile anlaşırsanız daha ucuza araçları alma şansınız olacaktır.

Ayrıca birinci ihale sonucunda aracın satılamaması halinde; 2-3 hafta içerisinde ikinci defa ihale düzenlenir. Bu ihalede araç daha ucuz bir miktardan satışa çıkarılır. Eğer; araç ilk ihalede satılmazsa; ikinci ihalede daha ucuz bir fiyattan da alabilirsiniz.

İcralık Araçların İhale Duyuruları Nasıl Öğrenilir?

Haczedilen araçların icradan ihaleye çıkmadan önce ilan edilmesi gereklidir. Bu ilan işlemi belirli bir süre önceden gazetede, internette ve defterdarlık binalarındaki duyuru panolarından yapılır. İnternet ve gazete duyuruların öğrenilebilmesi için daha fazla kullanılan yöntemidir. İnternet üzerinden maliyenin sitesinden kolaylıkla icralı araba ilanlarına ulaşılabilir. Gazetelerde ise iki defa ihale bildirimi yapılır. İlk duyuru ihaleye en az 10 gün kala yapılır. İkinci duyuru ise ihaleye en az 5 gün kala yapılır. Defterdarlık panolarına verilen ilanlar ise; biraz daha işin formalite kısmı diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz