ALMANYA’DA BANKA HESABI NASIL AÇILIR?

Almanya’da banka hesabı açmak için ne yapmak gerekir? Banka hesabı işlem ücreti alır mı?Almanya’da banka hesabı açma yollarını sizler için bu yazımızda anlattık

ALMANYA’DA BANKA HESABI NASIL AÇILIR?
19 Temmuz 2020 15:00 | Son Güncellenme: 18 Temmuz 2020 20:38
0
A+
A-

Almanya’da banka hesabı nasıl açılır?” sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Banka hesabı açma işlemi gerçekleştirmek için uygulamanız gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımların uygulanmasından sonra kolayca banka hesabına sahip olabilir ve Almanya’da hızlı bir şekilde alışveriş ya da farklı işlemlerinizi kartınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Almanya’da bankacılık sistemi, geçmiş yıllarda diğer ülkelere göre kötü durumda iken günümüzde hızlı bir şekilde gelişmiş ve iyi bir konuma gelmeyi başarmıştır. Banka hesabı açtırmak Almanya’da büyük önem arz ettiğinden dolayı banka hesabı işlemlerinin gelişmesi, insanlar için büyük fayda sağlamıştır. Almanya’da banka hesabı açma yollarını sizler için bu yazımızda anlattık.

Almanya’da Banka Hesabı Açmak Neden Gereklidir?

Almanya’da yaşayan insanların kira ödemek, fatura yatırmak ya da herhangi bir şey için abonelik açtırmak gibi birçok işlem için banka hesabı açtırmaya ihtiyaçları vardır. Banka hesabına sahip olmadan işlem yapmak ise imkansız denecek kadar zordur. Peki Almanya’da banka hesabı açma işlemi nasıl yapılır? Almanya’da bir kişi banka hesabı açtırmak istiyorsa bu banka hesabını açtırmak için o kişinin Almanya’da ikamet yerinin bulunması gerekirdi. 2016 yılına kadar geçerli olan bu kural 2016 yılında değiştirildi. Artık seçmiş olduğunuz bankalarda banka hesabı açtırmak için kimlik kartınız ya da ehliyetiniz ile gitmeniz yeterli bulunmaktadır. Ama öncelikle banka kartı açtırmak istiyorsanız Almanya’da bulunan iki tip bankanın hangisinden banka hesabı açtırabileceğinizi önceden belirlenmiş olmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Almanya’da Bulunan Bankalardan Banka Hesabı Açma Yolları

Almanya’da bulunan banka sistemi ile Türkiye’de bulunan banka sistemi arasında farklılıklar vardır. Bunlardan biri de Almanya’daki banka sisteminde iki tip banka bulunmasıdır. Bu bankalar sırası ile;

  • ulusal bankalar,
  • yerel bankalar olarak bilinir.

Banka hesabı açtırmak isteyen biri öncelikle yerel bankadan mı yoksa ulusal bankadan mı banka hesabı açtırmak istediğine karar vermelidir. Ulusal banka dediğimiz banka, tüm Almanya’da şubesi bulunan bankalardır. Yerel bankalar ise sadece bulunduğu ilçede şubesi bulunan bankalardır. Eğer sürekli seyahat etmeniz gereken bir işiniz varsa ya da gezmeyi çok seven biriyseniz her yerde şubesi bulunduğundan dolayı ulusal bankalardan banka hesabı açmayı tercih etmeniz sizin için daha mantıklı bir hareket olacaktır. Tabi ki bu bankalardan bazıları üye olduğunuz için ya da işlem yaptığınız için sizden işlem ve üyelik ücreti almaktadır. Peki Almanya’da kart işlem ücreti ne kadardır?  

Almanya’da kart ile işlem yaptığınız için aylık olarak ödemeniz gereken bir işlem ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Her bankanın zorunlu olarak gerçekleştirdiği bir işlem olmasa da birçok banka bu ücreti alır. Bu işlem ücreti genellikle 2 ile 4 Euro arasında değişmektedir. Hesap açarken ise bankalar genellikle sizden 50 Euro alır ve aldıkları bu 50 Euro karşılığı size hizmet ederler. Aynı şekilde bankalar faiz koyarak da bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu yüzden işlem başına düşen ücretleri ve bankaların koyduğu faizleri iyice araştırmalı ve koyduğu ücret ile faizlere göre banka hesabı açtırılmalısınız. Bu bankalar da aynı zamanda öğrencilere yardımcı olmak için öğrencilerden yaptıkları işlem için ücret almamaktadırlar. Bunun dışında başka yollar da bulunmakta. Eğer isterseniz internet bankalarından da hesap açtırıp işlem yapabilirsiniz. Ancak internet bankalarının herhangi bir yerde şubesi bulunmadığından, internet bankalarını seçtiğiniz zaman ücret ödeme konusunda sıkıntı çekme ihtimaliniz vardır. Ancak internet bankalarının da iyi yönleri vardır. Bunlardan biri ise yaptığınız işlemler için sizden işlem ücreti almamalarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.