Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Polonya Vizesi Nasıl Alınır? Polonya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Polonya Vizesi Nasıl Alınır? Polonya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Polonya, Schengen bölgesindeki Avrupa devletlerinden biri olduğu için vize işlemleri bu husus dikkate alınarak yapılmaktadır. Resmi ismi Polonya Cumhuriyeti olan ülke, Orta Avrupa’da yer almaktadır. Polonya’nın batısında Almanya, güneybatısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya ve Litvanya,  doğusunda Beyaz Rusya, güneydoğusunda Ukrayna ve kuzeyinde Baltık Denizi yer almaktadır. Polonya seyahati yapmak isteyen Türk vatandaşları, Polonya vizesi almak zorundadır. Peki Polonya vizesi nasıl alınır? Polonya vizesi başvuru ücreti ne kadardır? Polonya vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? bu ve bunun gibi sorular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya vizesi almakisteyenvatandaşlar, Polonya konsolosluğuna ya da yetkili vize acentalarına başvuru yapabilir. ilk yapmanız gereken size verilmiş olan başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bilgilerle doldurmaktır. Bu işlemi danışmanlık firmaları yardımıyla yapmanız da mümkün. Ancak aldığınız bu danışmanlık firması yardımı ile sizden ek bir ücret talep edebilirler. Başvurunuzu yaptıktan sonra konsolosluktan ya da yetkilendirilmiş vize acentalarından öğrenmiş olduğunuz vize başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Vize başvuru formunu doldururken sizden istenilen seyahat amacını ve süresini net bir şekilde belirtecek bir biçimde başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Ayrıca bu formda ülkeye giriş ve çıkış tarihlerini de belirtmeniz gerekmektedir. Bu istenilenleri yaparsanız konsolosluk, vize başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır.

Polonya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Polonya vize başvuru ücretinin bir diğer adı vize harç bedelidir. Bu ücret, dönem dönem değiştiğinden dolayı öncelikle konsolosluktan güncel bilgileri almanız sizin için daha iyi olacaktır. Vize başvuru ücreti, turistik vizelerde ortalama olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru merkezi ücreti ise 30 Euro’dur. Danışmanlık firmasına ödeyeceğiniz ücret bu ücretin dışındadır. Ayrıca sizden istenilen belge de eksik yada hatalı bir bilgi olduğu zaman başvurunuz reddedilebilir. Başvurunuz reddedildiği zaman ödemiş olduğunuz vize başvuru ücreti size geri ödenmez. Bu yüzden  başvuru formunu doldururken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Polonya Vizesi Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Polonya vizesi almak istiyorsanız sizden istenilen belgeleri tamamlamanız büyük önem taşımaktadır. Sizden istenen ek evraklar ise seyahat amacını ve seyahat süresine göre değişiklik gösterebilir. Peki Polonya vizesi almak için gerekli olan evraklar nelerdir? İşte Polonya vizesi almak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Polonya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken ek belgeler

Sizden istenilen bu belgelerin bir poşet dosya içinde bulunması gerekmektedir.

Polonya Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğer Polonya vizesi sahibi olmak istiyorsanız sizden istenilen evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız en önemli şarttır. Bundan sonra ise vize başvuru ücretini ödemelisiniz. eğer belgeleriniz de bir hata yoksa ve ücretinizi de zamanında ödediyseniz vize başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz