Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler, aralarında serbest geçiş hakkına sahiptirler. Ancak İtalya, biraz daha farklı bir prosedür uyguluyor. Siz de bu prosedürleri uygulayarak İtalya’da bulunmakta olan turistik yerleri ve kendine özgü kültürü ile dünya çapında önemli bir yere sahip olan İtalya’yı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak için, öncelikle vize alacak kişi tarafından imzalanmış olan ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olan vize müracaat formu gerekmektedir. Ayrıca bizi alacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi de gerekli eşyaların arasındadır. Sahip olduğunuz pasaport süresi, seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay 15 gün daha geçerli olmalıdır. Vize basmak için ise en az 2 sayfası bulunmalıdır. 18 yaşından küçük olanlar için ise bize alındığında ebeveynlerinden onaylı bir muvafakatname verilmesi zorunludur. Bu şart, çocukların ebeveynleri ile seyahat etmesi için de geçerlidir. Pasaporta atılmış olan imzalar paraf olmamak zorundadır.

İtalya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2020 yılı için İtalya vize ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk işte bu ücretin 110 Euro’ya çıkarılmasına onaylamıştır. Ancak belirlenen vize ücretleri sabit olmadığı için eğer vize başvurusunda bulunacaksınız güncel bilgileri takip etmeniz gerekecektir. Bir tane vizesi başvuru ücreti hakkında bilgi edinmek istiyorsanız konsolosluğa sorarak güncel bilgi sahibi olabilirsiniz.

İtalya Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Tabii ki vize almak için bazı gerekli belgeler vardır. Birçok insan ise İtalya vizesi almak için gerekli olan evraklar hakkında bilgi sahibi değil. Peki İtalya vizesi almak için gerekli olan evraklar hangileridir? İşte İtalya vizesi almak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Avustralya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken belgeler

   Yukarıda bahsettiğimiz bu evrakların hepsinin bir poşet dosya içinde bulunması gerekmektedir. Başvuru belgenizde eksik ya da yanlış bir bilgi bulunması durumunda, konsolosluk vizenizi reddetme hakkına sahip olacaktır. Başvurunuz reddedildiği zaman ödemiş olduğunuz başvuru ücreti size geri ödenmeyecektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken belgeleri dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekir.

İtalya Vizesi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

İtalya vizesi başvuru şartlarını konsolosluk belirlemektedir. Aynı zamanda kişiye nereden müracaat ettiğini ya da hangi işte çalıştığına göre İtalya vizesi almak isteyen kişilerden ek belgeler istenebilir. Bu durumda konsolosluğun istediği belgeleri doğru ve dikkatli bir şekilde doldurup konsolosluğa götürmeniz gerekir. Eğer doldurmuş oldun başvurularda bir hata çıkarsa konsolosluk, yapmış olduğunuz vize başvurusunu reddetme hakkına sahip olacaktır. Ancak vize almak için yapmış olduğunuz vize başvuru ücreti, size geri ödenmeyecektir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vize sonucu, yaklaşık 3 ila 10 gün arasında çıkar. Ancak araya bazı tatiller girdiği zaman bu süre belirli bir zamana uzayabilir. Eğer sorunsuz bir seyahat istiyorsanız vizenizi önceden almanız sizin için daha iyi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz