Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Borç Yapılandırma Süreleri Uzatıldı Mı?

Borç Yapılandırma Süreleri Uzatıldı Mı?

Bazı vergi, SGK, KYK gibi ödemeler 7236 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması’na ilişkin kanunla yapılandırma kapsamına alınmıştı. Yapılandırmayla birlikte devlete borcu olan kişilere borcunu kolayca ödeyebilmeleri için kolaylık sağlandı. 7236 sayılı bu kanunla başvuru için öngörülen süre 31 Ağustos tarihine kadardı. Ancak Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan yeni karara göre son başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Bu kararla birlikte başvuru için son gün 30 Eylül oldu.  Böylece başvuru süresinin uzatılmasıyla birlikte ödemelere ilişkin olarak ilk taksit ödeme süresi de 1 ay ertelenmiş oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumlarına, vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, belediyelere ve alacakları yapılandıran birçok idari kuruluşa 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar başvuru yapılabilecek. Sizde yapılandırma kapsamına dahil olmak isterseniz geç kaldım diye üzülmeyin. İlgili kurumlara mesai bitimine kadar başvurduğunuz takdirde sizde yapılandırma kapsamına dahil olabilirsiniz.

Başvuruların ertelenmesiyle ilk taksit ödeme süresi de ertelendiğinden, mükellefler yapılandırılan borcun ilk taksitini peşin ödeyeceklerse 1 Kasım 2021 Pazartesi gününe kadar bu taksiti ödemeleri gerekmektedir.

Ödeme süresi uzatılan kanun sadece 7236 sayılı yapılandırma kanunu değildir. Ayrıca bu kararla birlikte 7256 sayılı kanunu kapsamında ödeme süreleri mücbir sebep, sel ve afet sebebiyle, afetin meydana geldiği tarihle afetin sona erdiği tarihlere rastlayan ödeme süreleri de uzatılmış oldu. Bu durumda yangından ve selden etkilenen yerdeki borçlular mücbir sebebe rast gelen taksitlerini mücbir sebep ortadan kalkınca ödeyebilecek. Sonraki iki taksitler ise bu ayı takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenebilecektir.

Sürenin Uzatılması Sebebiyle Başvurular Nereye Yapılacaktır?

Başvurular 30 Eylül 2021 tarihine kadar e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen ya da posta yoluyla bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezlerine de yapılabilir. Ancak Nisan 2021 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası borçları için başvuru şartı aranmayacak olup tüm borçlar otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılacaktır. 31 Aralık 2021 tarihine kadar anapara borcunun tamamının ödenmesi durumunda bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinir. Otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

İdari para cezaları için yapılandırma kapsamında, cezaların % 50’si ile bugüne kadar uygulanan gecikme cezası ve zammı tamamen silinir, kalan % 50’lik kısma sadece Yİ-ÜFE uygulanır.

Yangın Ve Sel Felaketi Sebebiyle Süreler Uzatıldı Mı?

Sel felaketi sebebiyle mücbir sebep halinde 31 Aralık 2021 tarihinden sonra ortadan kalkıyorsa Ocak 2022 de ilk taksit ödenecek, sonraki taksitler ise ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Bu sebeple Düzce’nin Akçakoca, Rize’ye bağlı Güneysu, Çayeli, Ardeşen, Fındıklı, Kalkandere ve Pazar ilçeleri ile Rize merkeze bağlı Muradiye ve Salarha beldeleri, buralara komşu köyler, Artvin’e bağlı Arhavi ve Murgul ilçeleri, Kastamonu’ya bağlı Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçeleri, Sinop’a bağlı merkez, Ayancık, Türkeli, Gerze, Boyabat ve Erfelek ilçeleri, Bartın’ın Ulus ilçesinde ilk taksit Ocak 2022 tarihinde ödenebilecektir.

Yangın felaketi sebebiyle mücbir sebep halinde 1 Kasım 2021 tarihinden sonra ortadan kalkıyorsa Aralık 2021 de ilk taksit ödenecek, sonraki taksitler ise ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Bu sebeple Osmaniye’nin merkez ve Kadirli ilçeleri, Antalya’nın Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı ilçeleri, Mersin’in Aydıncık ve Silifke ilçeleri, Adana’nın Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçeleri ile Muğla’nın Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer, Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan ilçelerinde ilk taksit Aralık 2021 tarihinde ödenebilecektir.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı, mücbir sebebin başladığı ve sona erdiği tarihler arasına denk gelen taksitlerin ödeme sürelerinin uzatıldığını yalnız diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanunda bir yetkinin olmadığını bu sebeple de diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını belirtmiştir. Bu hususu göz önünde bulundurmak önemlidir çünkü üst üste iki taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırma sona erecektir ve kalan kısmı yapılandırma kapsamından çıkmış olacaktır. O yüzden ödeme tarihlerini mümkün olduğunca e devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden takip etmelisiniz.

Yapılandırmayı Bozan Durumlar
Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulur. Ayrıca ilk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulur. Taksitli ödemelerde (taksitin %10’unu geçmemek üzere) 10 TL’ye kadar eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır. Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabilir.

Yapılandırma İle İlgili Merak Edilenler

Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmeyecek olup Yapılandırma Kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, Kanunun yayımlanma tarihinden sonra gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaz.

Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmaz ve yapılandırmadan önce yapılan hacizler, yapılacak ödeme oranında kaldırılır.

Yapılandırma devam ettiği müddetçe yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi şartıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılabilinir.

Gelir testi için gereken bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış kişiler borcunu ödeyemeyecek durumda ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi için başvuru yaparsa, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan kişilerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

Sigorta primi, işsizlik sigorta primi, idari para cezası gibi borçların peşin veya ilk taksit ödemelerinin 30 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Ayrıca hastaneye gittiklerinde sağlık yardımından faydalanabileceklerdir. 30 Nisan sonrasındaki döneme ait 60 günden fazla prim borcu bulunan sigortalılar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler 23.1.2021 tarihli ve 31373 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 22.1.2021 tarihli ve 3432 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereğince Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile Devlet üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden faydalandırılmaları devam edecektir.

Prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 1 Kasım 2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırılmaması halinde; 30 Nisan 2021 (Nisan ayı dahil ) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinebilir. Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacaktır. Sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihindeki prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanarak borç tutarının tamamının borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz