Findeks Kredi Notu Nasıl Oluşur?

  Findeks kredi notu, kişilerin bankalarla olan ilişkilerine, ödeme alışkanlıklarına göre Kredi Kayıt Kurumu tarafından belirlenen bir nottur. Bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin, kredi taleplerini değerlendirirken ilk dikkate aldıkları unsur kredi notudur. Kredi notu düşük yahut kredi notu oluşmamış olanlar bankalar açısından riskli olarak değerlendirilir. Bu açıdan öncelikle bankalar nezdinde bir findeks kredi notunun oluşması […]

Findeks Kredi Notu Nasıl Oluşur?
6 Ocak 2019 11:13 | Son Güncellenme: 12 Mart 2019 19:11
4
A+
A-

 

Findeks kredi notu, kişilerin bankalarla olan ilişkilerine, ödeme alışkanlıklarına göre Kredi Kayıt Kurumu tarafından belirlenen bir nottur. Bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin, kredi taleplerini değerlendirirken ilk dikkate aldıkları unsur kredi notudur. Kredi notu düşük yahut kredi notu oluşmamış olanlar bankalar açısından riskli olarak değerlendirilir. Bu açıdan öncelikle bankalar nezdinde bir findeks kredi notunun oluşması ve oldukça yüksek olması gereklidir. Bu anlamda kredi notu olmayan kişilerin kredi notlarının oluşması için bankalar ile bağlantı kurmaları lazım olur.

Kredi notu olmayan insanlar, kredi notlarının oluşması adına bankalar tarafından sunulan kredi, kredi kartı veya hesap hizmetlerinden faydalanabilirler. Nitekim bankalar tarafından sunulan herhangi bir hizmeti kullanmaya başlayan bir kişinin ortalama 45 gün içerisinde findeks kredi notu oluşur. Ancak genellikle bankalar kredi vereceği müşterilerinin yüksek kredi notuna sahip olmasını aradığı için kredi notunuzu yükseltmeniz gereklidir. Bu açıdan da bankalardan düşük limitli kredi kartları alıp düzenli kullanarak kısa sürede findeks kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi kayıt kurumu tarafından oluşturulan findeks kredi notunu;

  • Banka müşterisinin bankadan aldığı kredi ve kredi kartlarını geri ödeme durumu %35
  • Kullanılan yeni kredili ürünler %11
  • Bankalara olan toplam borç miktarı %35
  • Bankalardan kullanılan kredi sıklığı %10
  • Diğer unsurlarda %9 olmak üzere etkilemektedir.

Bu kapsamda kredi notunun oluşumunda bankalardan kullanılan kredilerin kredi kartlarının ödenme durumu, bankalara olan borç miktarı önem arz etmektedir. Bankalara karşı yükümlülüğün düzenli olarak yerine getirilmesiyle orantılı olarak kredi puanınız yükselir

Kredi Notum Sıfır Sorunsalı

Kredi veya kredi kartı almak isteyen insanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri kredi kartı notlarının sıfır olarak gözükmesidir. Bu problemin nedeni daha önce herhangi bir bankadan kredi kartı, kredi yahut başka bir hizmet almamış olmanızdır. Bu kapsamda daha önce de söylediğimiz gibi herhangi bir banka ürünü kullanarak kredi notunuzu oluşturabilirsiniz. Eğer kredi kartı kullanmak istemiyorsanız, bir bankada mevduat hesabı açarak düzenli para giriş çıkışı yapabilirseniz kısa zaman içerisinde kredi notunuzun 1500 puanın üzerine çıktığını görebilirsiniz.

 

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.