Ana Sayfa Kredi Notu Başkasının Findeks Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Findeks Kredi Notunu Öğrenme

 

Tüketicilerin ekonomik geçmişini ve bankalar için risk durumunu gösteren findeks kredi notu, bankalar dışında reel hayattaki alışverişler sırasında da kullanılabilir. Nitekim evini veya işyerini kiraya vermek isteyen birisi yahut taksitli veya senet karşılığında mal satışı yapacak olan tacirler başkasının findeks kredi notunu öğrenerek ileride zarara uğramaktan kaçınabilirler.

Kural olarak bankaların kredi başvurularının değerlendirilmesine esas alınan kredi notu değerleri, ticari hayatta esnaflar tarafından da kullanılabiliyor. Her ne kadar herkesin kendi kredi notunu sorgulamasına imkan verilmiş olsa da kredi notu sorgulanacak kişinin rızası ile o kişiye ait kredi notu da sorgulanabilir. Başkasına ait findeks kredi notunu öğrenme sisteminin özellikleri şunlardır;

  • Findeks internet sitesini yahut mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.
  • Bu iki platformdan birisi üzerinden Findeks sitesine bağlandıktan sonra findeks kredi sorgulama bölümüne; kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını girin.
  • Ancak başkasına ait kredi notunun öğrenilmesi için ilgili kişinin onayı gereklidir. Bu şart iki farklı yöntem ile yerine getirilebilir.
  • Findeks kredi notu sorgulanacak olan kişi öncelikle Findeks üyeliği üzerinden sorgulama yapacak kişi ve kurumları tanımlayarak önceden sorgu yapılması için yetki verebilir.
  • Findeks kredi sorgusu yapılması için önceden yetki verilmediği hallerde kredi notu sorgulanacak kişinin telefonuna SMS onayı gönderilmek suretiyle kredi sorgusu için onayı alınmalıdır.
  • Başkasının findeks kredi notunu öğrenmek isteyen kişi; gerçek kişiyse Findeks sitesine üye olmasına gerek yoktur. Ancak tüzel kişilerin sorgu yapabilmesi için Findeks sitesine kayıtlı üye olması gereklidir.
  • Bir başkasına findeks kredi notunu sorgulayabilmesi için verdiği yetki kapsamında yapılan kredi notu sorgulamaları, kredi notu sahibi tarafından da ücretsiz olarak görüntülenebilir.

Başkasının findeks kredi notunu öğrenmek, sorgulamak hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için https://www.findeks.com/urunler/diger-kisi-raporlari sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz