Ana Sayfa Kredi Notu Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks risk raporu, gerçek veya tüzel kişilerin bankalar ile ilgili finansal geçmişlerini, borç ve ödeme bilgilerini kayıt altına alan ve bu hususlara ilişkin olarak değerlendirmeler içeren bir rapordur. Findeks risk raporu detaylı incelenerek ilgili kişi veya kurumlar hakkında son 5 yıla ilişkin tüm finansal verilere ulaşılabilir ve risk değerlendirmesi yapılabilir.

Findeks risk raporu, en çok bankalar tarafından kredi taleplerinin değerlendirilmesi sırasında dikkate alınsa da piyasada faaliyet gösteren tüm kurumsal firmalar, müşterilerinin ne kadar güvenilir olup olmadığını bu risk raporuna göre tespit edebilir. Nitekim kişi veya kurumların kredi notlarının hesaplanmasında bu risk raporu esas alınır.

Mal veya hizmet alım satımı sırasında karşısındaki tüketiciye güvenmek isteyen kurumsal firmalar, risklerini azaltabilmek amacıyla müşterilerine ilişkin risk raporunu incelemelerinde fayda vardır. Risk raporu, KKB tarafından toplanan veriler ışığında her ay güncellenmektedir.

Kişi ve kurumların son aya ilişkin yaptıkları işlemler neticesinde her ay güncellenen findeks risk raporu, gerçek veya tüzel kişiler tarafından sorgulanabilir. Herhangi birine ait findeks risk raporunu almak isteyen kişilerin ortalama 5 TL civarında sorgulama ücreti ödemesi gereklidir. Ancak Findeks sitesi üzerinden bireysel veya ticari üyeliklere özel olarak sunulan sorgu paketlerinden satın alarak daha ucuz fiyatlar ile risk raporu alabilirsiniz.

KKB tarafından oluşturulan risk raporuna, Findeks sitesi dışında KKB ile anlaşması bulunan tüm bankalardan da ulaşabilirsiniz. Bankalar 5 ila 15 TL arasında hizmet bedeli karşılığında findeks risk raporunu müşterilerine sunmaktadırlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz