Ana Sayfa Kredi Notu Findeks Ticari Kredi Notu Nedir?

Findeks Ticari Kredi Notu Nedir?

 

Findeks ticari kredi notu, Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurulmuş şirketlerin; son 5 yıl içerisinde bankalar ile olan ilişkilerini, keşide etmiş oldukları çekleri, bankalardan almış oldukları kredileri ve bunların geri ödenme durumlarını içeren bir değerlendirme raporudur. Ticari hayatın sürekliliğinin olması açısından piyasada güven ortamının olması gereklidir. Bu açıdan findeks ticari kredi notu, piyasada faaliyet gösteren şirketler hakkında verdiği detaylı bilgiler ile bu şirketlerin bankalar ve diğer finans kuruluşları açısından riskli olup olmadığını gösterir.

Bu kapsamda bir firmaya mal veya hizmet satacak olan kişiler, Findeks sitesi üzerinden ilgili şirketin ticari kredi notunu sorgulayarak şirkete ait ekonomik verilere ulaşabilirler. Bu sayede ödemeleri geciktiren yahut hiç yapmayan şirketleri tespit ederek onlarla çalışmaktan imtina edebilirler.

Findeks Ticari Kredi Notunun İçeriği Nedir?

Kredi kayıt bürosu tarafından bireysel banka müşterileri için oluşturulan kredi notlarının yanında ticari hayattaki güven ortamının artması amacıyla tüzel kişiliğe sahip şirketler için de ayrı bir ticari kredi notu hesaplanır. Bu ticari kredi notu, bireysel kredi notundan farklı olarak;

  • Ticari kredi notu hesaplanan şirketin son 5 yıl içerisinde keşide etmiş olduğu çekler ve bu çeklerin ödenme oranına,
  • Keşide edilmiş çeklerin toplam sayısının, karşılıksız çıkan çeklerin oranına,
  • Şirket tarafından son 5 sene içerisinde keşide edilen çeklerin ortalama bedelline,
  • Şirketin faaliyetlerini yürütmek amacıyla bankadan almış olduğu ticari kredilerin miktarları ve geri ödenmiş olup olmadığına,
  • Ticari şirketin banka hizmetlerini ne sıklıkla kullandığına,
  • Şirket hakkında dava veya icra takibi başlatılıp başlatılmadığına,
  • Bankalar tarafından ilgili şirket lehine verilen teminat mektuplarının sayısına ve tutarına

göre hesaplanmaktadır. Şirketin ekonomik geçmişi ne kadar iyi olursa, KKB tarafından düzenlenen ticari kredi puanı da o denli yüksek olur. Ayrıca bu ticari kredi notu sadece bankalar nezdinde bağlayıcı olur. Bankalar dışındaki kurumlar, bu puana riayet edip etmemekte serbest olurlar.

Findeks Ticari Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks ticari kredi notu sadece tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri için oluşturulmaktadır. Ancak Findeks sitesi üzerinden yapılan yayınların 2016 senesinde güncellenmesinden sonra sitedeki  ticari kredi notu sorgulama sistemi kaldırılarak onun yerine kişi veya kurum fark etmeksizin tek sistem üzerinden sorgu yapılmasına imkan verildi. Bu kapsamda bir şirketin ticari kredi notunu sorgulamak isteyen kişiler; Findeks sitesine üye olup hesaplarına bakiye yükledikten sonra istedikleri şirketin ticari kredisini sorgulayabilirler. Bunun için şirkete ait Ticaret Ünvanı yahut vergi numarası yeterli olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz