Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) Nedir?

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) Nedir?

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi ya da bilinen kısa adıyla ESBİS; esnaf ve sanatkarların kendileri ile ilgili işlemleri internet üzerinden yapmasına olanak veren ve e-devlet üzerinde yer alan online bir sistemidir. Söz konusu sistemde yine bu alanla ilgili istatistiki veriler de bulunur. Bu veriler ile farklı planlamaların daha doğru olarak yapılması mümkündür. ESBİS ile ilgili diğer ayrıntıları öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

5362 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi, farklı alanlara şeffaflık getirmiş ve bunun sonucunda ESBİS doğmuştur. Söz konusu sistem sürekli güncellenerek daha kusursuz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde teknolojinin geldiği nokta dikkate alındığında bu sistemin varlığı ve işlevsel bir halde olması, zorunluluk olarak ifade edilebilir.

ESBİS ile Ne Amaçlanmaktadır?

ESBİS, e-devlet üzerinden hizmet veren bir sistemdir ve devletin ilgili birimlerinin kontrolü altındadır. Bu sistem ile esnaf ve sanatkarlara önemli kolaylıklar getirilmesi amaçlanır. Diğer alanlarda olduğu gibi bir takım işlemlerin internet üzerinden yapılması, hem zaman hem de maliyet açısından ciddi bir tasarruf sağlar. Bu ise esnaf ve sanatkarlar için ekstra avantaj anlamına gelir.

Devletin ilgili birimleri tarafından geliştirilen ESBİS, esnaf ve sanatkarlarla ilgili politikaların daha doğru olmasını sağlar. Burada yer alan istatistiki veriler ile bu gerçekleşir. Bireysel anlamda da esnaf ve sanatkarların bu verilere ulaşması mümkündür ve böylece bir takım planlamalar da bu verilerin kullanılması söz konusu olur. Bunun haricinde diğer amaçlardan öne çıkanlar ise şu şekildedir:

  • Meslek kuruluşlarının yaptığı işlemleri daha etkin bir şekilde denetlemek
  • Esnafların üye oldukları meslek kuruluşları ve sicil bilgileri ile ilgili bilgilere kısa sürede, doğru olarak ulaşmasını sağlamak
  • Esnafların alacakları mesleki eğitimler ile geleceğe dönük daha doğru stratejiler geliştirmesine olanak vermek

ESBİS Kaydı Nasıl Yapılır?

ESBİS tarafından sağlanan faydalar, esnaf ve sanatkarların bu sisteme kayıt olmak istemesine neden olmaktadır. Bu sisteme kayıt olabilmek için e-devlete giriş yapabilmek gerekir. Söz konusu sistem için PTT’den alınacak e-devlet şifresi yeterli olacaktır. E-devlete girdikten sonra ise arama bölümüne ESBİS yazılarak ilgili bölüme gelinebilir. Son olarak da buradaki menüler yardımı ile ESBİS kaydı oluşturulur. Böylece ESBİS tarafından sağlanan faydalardan yararlanmak mümkün olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz