Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Jeton Cüzdan Nedir Nereden Nasıl Oluşturulur?

Jeton Cüzdan Nedir Nereden Nasıl Oluşturulur?

İnsanların internet üzerinden yaptıkları harcamaları daha sorunsuz bir hale getirmek için geliştirilmiş olan ve sanal cüzdan olarak da bilinen jeton cüzdan; internet üzerinden kredi kartı ve banka hesap kartı bilgisi kullanmadan alışveriş yapmaya imkan veren bir sistemdir. Bu sistem ile internetten yapılan harcamalar çok daha güvenli olacaktır. Üstelik jeton cüzdanın limitleri sayesinde olası bir hırsızlık durumunda dahi insanların kayıpları çok az olacaktır. Özellikle kredi kartı bilgilerinin çalınması ile bunun karşılaştırılması yapıldığında çok daha küçük ölçekli bir durum olacağını söylemek yanlış olmaz.

Jeton Cüzdan Özellikleri

Jeton cüzdan, sanal bir kredi kartı olarak tanımlanabilir. Fakat bu sistemin temelinde ön ödeme yatar ve insanlar, ön ödeme ile yükledikleri miktarları internet harcamalarında kullanabilir. Bundan dolayı kredi kartı sisteminden biraz daha farklı olduğu bilinmelidir.

İnternet üzerinden yapılan harcamalarda jeton cüzdanın kullanılabilmesi için o internet sitesinin bu yöntemi, ödeme yöntemleri arasında göstermesi gerekir. Bahse konu durumun anlaşılması için ise internet sitelerinin en alt bölümünde yer alan ve ödeme yöntemlerine ilişkin logoların bulunduğu bölüme bakılabilir.

Jeton Cüzdan Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır?

Jeton cüzdan, insanların ihtiyacına cevap vermek için Avrupa’da geliştirilmiş ve daha sonra dünyaya yayılmıştır. Bu sisteme sahip olmak için ilgili internet sitesinden hesap oluşturulması gerekir. Bunun bir takım bilgilerin verilmesi gerekecektir.

Oluşturulan jeton cüzdana istenildiği kadar para aktarımı yapılabilir. Fakat oluşturulan kartların limitleri en fazla 50 Euro, en az ise 10 Euro olmak zorundadır. Bu limitlerin dışındaki rakamlarda harcama yapmak için ise birden fazla kart kullanılması gerekir. Buradaki limit insanlar için her ne kadar bir zorluk oluşturuyor gibi gözükse de bunun güvenlik için alınmış bir önlem olduğunun unutulmaması gerekir.

Jeton cüzdanın oluşturulmasıyla birlikte sistem tarafından kullanıcılar için 19 haneden bir PİN ve CVV kodu verilir. Bununla istenilen ödeme yapılabilir.

Jeton Cüzdan Güvenli Midir?

İnternet üzerinden paylaşılan her türlü bilginin çalınma riski vardır. Buradaki temel mesele, bu riskin en alt seviyeye indirgenmesidir. Jeton cüzdan uygulaması ile alınan risk en fazla 50 Euro olacaktır. Kredi kartı veya banka kartındaki risk ise çok daha yüksektir ve insanlar bu riski almak istemediği için böyle bir sistem geliştirilmiştir. Bunun haricinde ise son derece güvenli bir sistem olduğu söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz