Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya gitmek isteyen de bordo pasaportu bulunan kişiler vize başvurusu yapmak zorundadır. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaportu bulunan kişiler bu bize den 90 gün süreyle muaf tutulmuşlardır. Eğer 83 milyondan fazla nüfusu olan Almanya’ya vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız evraklarınızı doğru bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Almanya Vizesi Alma

Almanya vize başvurularında iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Eğer uzun süreli bir başvuruda bulunmak istiyorsanız direkt konsolosluğu başvuru yapabilirsiniz. Kısa süreli bir vize başvurusu yapmak istiyorsanız da yetkisi bulunan acente şirketlerine başvurmanız gerekir. Yapmanız gereken ilk şey gitmiş olduğunuz amaca göre başvuru formunu doldurmak. Formda vermiş olduğunuz bilgileri doğrulayacak şekilde evrakları hazırlamalı ve randevu tarihinde istenilen yerde bulunmalısınız. Vize harç bedeli ile birlikte belgeleri konsolosluğa teslim ettikten sonra vize başvuru süreciniz başlamış olacaktır.

Almanya Vize Başvuru  Ne Kadardır?

Almanya vize başvuru ücreti, Euro üzerinden hesaplanmaktadır. Bu yüzden de vize başvuru ücreti sabit değildir. Ücretler belirli dönemlerde değişebildiği için vize başvuru ücretini dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir. Almanya vize başvurusunda bulunmanız için ücretlerin kesin olarak ödenmesi gerekir. Almanya vize harç bedeli ise ortalama 60 Euro civarındadır. Ancak ek hizmetler alırsanız bu vize ücretleri 130 Euro civarında da çıkabilir. Almanya vize başvurusunda bulunmadan önce konsolosluktan ya da bize merkezlerinden ücretlerin ne kadar olduğunu net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Vizeniz geçerli olmadığı zaman ödediğiniz ücretler geri verilmediği için bu belgeleri dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız.

Almanya Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya, vize talep ettiği ülke vatandaşlarından bazı belgeler istemektedir. Hazırladıktan sonra vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak istenilen her bir belgenin istisnasız olarak dosyada bulunması şarttır. Mesleki durumla ilgili olan bazı belgeler hakkında vize acentesinden hazırlık öncesinde bilgi alınabilir. Başvuru formu, doğru bilgilerle hazırlanmak zorundadır. Ayrıca bu başvuru formu hem Türkçe hem de Almanca olarak hazırlanır. Bunun dışında bize talep edildiğine dair bir dilekçe hazırlamamız da gerekiyor. Bu talep dilekçesinde, Almanya’ya neden gitmek istediğinizde kısaca özetlemeli ve bulunuyorsa ek bilgilere de yer vermelisiniz. Seyahatin sonundan 3 ay daha sonra geçerli olan bir pasaportunuz bulunmalıdır. Nasıl Ford kullanılabilir ve 2 sayfası boş olmalıdır. 6 ay içinde çekilmiş 12 adet biyometrik fotoğraf, mali durumu gösteren maaş bordrosu, seyahat sağlık sigortası ve işinizle ilgili ya da Almanya’ya neden gittiğiniz ile ilgili olan diğer belgeler de vize almak için gereklidir.

Almanya Vizesi Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya vizesi başvuru şartları, konsolosluk tarafından belirtilmiş olan kurallardır. Almanya vizesi almak isteyen her kişi bu kuralları yerine getirmelidir. Kurallarda istenilen evrakların kesin olarak doğru hazırlanması ve eksik olmaması gerektiği belirtilir. Aynı zamanda kişinin sadece kendisi için başvuru yapabileceği başkaları için ise vize alamayacağı da ifade edilir. Randevu sistemi bulunduğundan ise randevu alınması gerektiği de belirtilir.

 Almanya Vizesi Ortalama Olarak Kaç Günde Çıkar?

Türkiye’nin Almanya’ya gidişler fazla olduğundan dolayı konsolosluk yoğun bir şekilde çalışıyor. İncelendiğinde ise vize başvuruları, ortalama 20 gün içinde değerlendiriliyor ve sonuçlandırılıyor. Ancak bu surenin uzaması da tabii ki mümkün. Eğer konsolosluk fazla yoğunsa ve araya resmi tatiller girmişse bu süre uzayabilir. Seyahatinizin uzamasına istemiyorsanız iki ay önceden başvuru yapmanız sizin için iyi olacaktır. Ancak seyahatinizin uzamasına hiç sorun etmiyorsanız başvurumuzu en az 30 gün önceden yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz