Ana Sayfa Finans-Piyasalar Besten Çıkmıştım Otomatik Yeniden Başlamış

Besten Çıkmıştım Otomatik Yeniden Başlamış

Besten Çıkmıştım Otomatik Yeniden Başlamış

Bireysel emeklilik 2019 yılında otomatik 5,7 milyon kişiyi sisteme dahil edecek. Devlet desteği ile ek emeklilik projesi vatandaşlara son 3 yıldır yaptırılmaya çalışılıyor. Peki bireysel emeklilik yapmak mantıklı mı, 2019 yılında neden BES sisteminden çıkan kişiler sorulmadan sisteme dahil edildi. Maaşlarından BES kesintisini görünce şaşıran işçiler için alınan karar.

2019 yılında asgari ücrete %26 zam yapıldı. Yaklaşık 400 TL civarında ek ödeme almaya başlayan asgari ücret çalışanları sürpriz ile karşılaştı. 2017 yılında BES sisteminden çıkmış olan kişiler 2 yıllık süreyi doldurdukları için sisteme otomatik dahil edildi. Maaşlarında olan kesintilerden habersiz olarak çalışmışlardı. Tekrardan BES sisteminden çıkmak için gerekli prosedürleri yerlerine getirmeleri gerekiyor. Sistemden çıkışta erken iptal bedeli olarak tabi ki kesintili olarak içerideki paranızı geri alabiliyorsunuz. Bu durum devletin aldığı bir karar olduğu için BES uygulamasından iki yıl önce çıkan kişiler sistemden kurtulamıyor. Otomatik olarak dahil olduğunuz BES sisteminden dilekçe vererek bundan sonraki gelirinizi BES sistemine vermeyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Yapmak Mantıklımı

2019 yılında bireysel emeklilik sistemine otomatik giren kişiler nedenini merak ediyor. Uygulama kademeli olarak işleme konulmuştu. 2019 yılında iş verenlere zorunluluk 5 kişiye indiriliyor. 5 ve üzeri işçi çalıştıranlar 2019 Ocak ayı itibari ile çalışanlarını zorunlu BES sistemine dahil edece. Bu durumda 400 TL zam alan asgari ücretlilerden BES ödemesi kesilecek. Ellerine net 2020 TL geçeceğini hesap eden çalışanlar şok olacak. Bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Bu yıl yaklaşık 5,7 Milyon kişi BES sistemine dahi edilecek. Bunların içerisinde sistemden 2017 yılında çıkan kişiler de bulunuyor.

Besten Çıkmıştım Otomatik Yeniden Başlamış

Sisteme bir şekilde üye oldunuz ve çıkmak istediniz. Size iki yıllık süre tanınıyor. Emeklilikten ayrıldığınızda aslında ara vermiş oluyorsunuz. İki yıl sonra otomatik devreye giriyor ve paranız sisteme girmeye başlıyor. Tekrar çıkmak için yeniden dilekçe verip çıkabilirsiniz bunun için aynı işlemleri tekrar yapmanız gerekiyor. Çıkış işlemine kadar olan ödemelerinizi geri alacaksınız ancak erken çıkma bedeli adı altında düşük miktarlarda komisyon ücreti içerideki paranızdan tahsil edilecek. Zorunlu tekrar başlayacak BES sisteminin başlamaması için yapabileceğiniz bir şey yok. Eğer istemiyorsanız başlamasını bekledikten sonra tekrardan çıkış işlemini başlatacaksınız. Bireysel emeklilik yapmak mantıklı mı konumuzu okumanızı öneriyoruz. Devlet katkısı ile çoğalan sistemde geleceğiniz için yatırım yapmanın yararı zararı hesabı alakalı konumuzda. Bu yıl itibari ile bir çok işçi Besten çıkmıştım otomatik yeniden başlamış olmasından rahatsız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz