Ana Sayfa Kartlar Borçlarımı Ödedim Ne Zaman Kredi ve Kredi Kartı Çıkar?

Borçlarımı Ödedim Ne Zaman Kredi ve Kredi Kartı Çıkar?

Bankaların kredi çekmek veya kredi kartı sahibi olmak isteyen bireyleri değerlendirdikleri bir sistem mevcuttur. Bu sistem sayesinde müşterinin bankalarla olan ilişkilerini değerlendirebilirler. Bu sistemde bireylerin kredi notunu büyük öneme sahiptir. Öyle ki bireylerin bankalarla yaşadıkları, ödeme geçmişleri ve düzenleri kişinin kredi notunu belirlemektedir. Kredi notu düşük olan insanlar kredi çekmekte ve kredi kartı sahibi olmakta zorlanırlar. Genellikle kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanır. Kredi notu yüksek olan müşteriler ise zorluk yaşamadan kredi çekebilir, kredi kartı sahibi olabilirler.

Bireyin düşük kredi notuna sahip olmasındaki en büyük etken ödemelerini düzenli yapmıyor oluşudur. Birey çektiği kredinin aylık ödemelerini gününde ve düzenli olarak ödemezse bu durum kredi notuna olumsuz yansıyacaktır. Sadece çekilen kredinin ödemelerinin düzenli gerçekleştirilmemesi değil, aynı zamanda birey bir de kredi kartına sahip ise o kredi kartının ödemelerinin de düzenli gerçekleştirilmemesi yine kredi notunda düşüşe sebep olacaktır.

Peki kredi notu düşük olan kişi kredi notunu nasıl yükseltebilir? Bunun için yapılacak ilk şey bütün borçları kapatmak olacaktır. Eğer borçlarınızın hepsini kapatabilirseniz kredi notunuzu yükseltmeye bir adım daha yaklaşabilecek dolayısıyla kredi çekmeye ve kredi kartı çıkarmaya da imkan bulabileceksiniz. Unutulmamalıdır ki sadece kredi veya kredi kartı borcunu ödemek yeterli olmayacaktır. Faturalarınızı da borcunuz olduğundan onları da ödemelisiniz. Borçlarınızı ödedikten sonra yapabileceğiniz bir diğer adım ise bankanız için kaybettiğiniz güveni geri kazanmak olacaktır. Bunun için yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Örneğin mevcut faturanıza otomatik talimat vermeniz olumlu şeylere yol açacaktır. Bir diğer yöntem ise düşük limitli bir kredi kartı sahibi olmaktır. Gelirinize uygun bir kredi kartı sahibi olmak ve ödemelerinize önem vererek gününde ödemek kredi notunuzun yükselmesine vesile olacaktır. 

Borçlarınızı ödediniz diyelim, kredi kartı sahip olmanız veya kredi çekmeniz için ne kadar bir süre geçmesi lazım?  Yeniden kredi kartı çıkartmak veya kredi çekmek için kredi notunuzun yeniden yükselmesi gerekmektedir. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi yukarıda anlattık. Normal durumlarda kredi notunuzun yükselmesi 1-6 ay arasında değişirken, kara listeye düşmüş bireylerin kredi notunun yükselmesi 2 yıla kadar uzayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz