Ana Sayfa Finans-Piyasalar Türkiye Venezuela Arası Ticaret Ürünleri

Türkiye Venezuela Arası Ticaret Ürünleri

Türkiye Venezuela Arası Ticaret Ürünleri

Türkiye’nin değer kaybından daha fazla parası değer kaybeden dünyadaki sayılı ülkelerden birisi Venezuela ile aramızda bu yıl ticaret arttı. Özellikle ihracatta yaşanan artış %207’leri buldu. Türkiye Venezuela arası ticaret ürünlerinden daha çok olan ticaretin arttığı görülüyor.

Ekonomik krizdeki ülkeler önce üretimlerini kaybetmeye başlar. Sonra stoklarını satar ve krizin ilerleyen noktalarında tüm ürünlerini yurt dışından temin etmeye başlar. Özellikle ABD’nin Venezuela’ya uyguladığı yaptırımların etkisi ile ülke krizin son aşamasına girmiş enflasyon oranları %1 milyona kadar ulaşmıştır. Ülkede üretim olmadığı ve stok kalmadığı için cari açığı tarihinin en üst düzeyindedir.

Türkiye Venezuela Arası Ticaret Ürünleri

Dünyada tarım ülkesi olarak kabul edilen Türkiye halen üretmekte olduğu bakliyat, hububat ve yağlı tohum ürünlerini Venezuela’ya gönderdi. Türk Lirası’nın da değer kaybı Venezuela açısından avantaj olarak görüldü. Geçen yıl 36 milyon dolarlık ticaret yaptığımız ülkeye bu yıl 113 milyon dolar ihracat yaptık. Parasal anlamda nerede ise 3 katı ciroya ulaşan ihracatımız gelişmiş ülkelere ödediğimiz ithalatımıza ödediğimiz paradan dolayı çıkacak cari açığı düşürdü. Böylece Ekim ayında Türkiye 1994 yılından beri ilk defa 2,7 milyar dolar artı cari açığa çıktı. Ancak yıllık bazda bakıldığında ortalama yıl sonu tahmini 30-40 milyar dolar arası cari açık vermesi düşünülüyor.

Türkiye Venezuela Arası Ticaret

Türkiye Cari Açık konusunda artıya geçmediği sürece ülkeler bazında yer değişimlerinin pek etkisi kurlar üzerinde olmuyor. A ülkesinden alıp B ülkesine satmanın yıllık bazdaki karına bakıldığında ithalatı ihracıtın önünde olan ülkeler döviz karşısında küçülmeye mahkum kalıyor. Türkiye Venezuela arası ticaretin gelişmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özel görüşmelerde bulunmuş ve gerekli adımları bizzat atmıştır.

Petrol üreten ülkeler listesindeki Venezuela, dalgalanan petrol fiyatları dolayısı ile içerisinde bulunduğu ekonomik krizde boğulmak üzere olan ülkeler arasındadır. Amerika kıtasının en fakir ülkesi haline gelen ülkede faizler haft safhada olup krediler ile iş kurulabilmesi imkansızlaşmıştır. Halkın alım gücü düşmüş ülke tabiri caiz ise batmış durumdadır. 2010 yılında VEF / USD birimi 0,32 den bugun 0,90 lara dayanmıştır. Currency Rate‘nin hızla düşmesi forex kaldıraçları ile terste iyi kar bırakmış borsacılar tarafından takibe alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz